Syn.: Vigna davyi Bolus
Česká jména: vigna (Mareček 2001)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Rozšíření: Jihoafrická endemická varieta pantropicky rozšířeného a značně proměnlivého druhu Vigna vexillata, vyskytuje se jen na nevelkém území na pomezí Jihoafrické republiky a Svazijska. Ve většině současných botanických databází není tato varieta akceptována, domníváme se však, že je rostlinou morfologicky natolik svébytnou, že vyčlenění alespoň k samostatné varietě jistě unese.
Ekologie: Roste na travnatých stanovištích, na granitových skalnatých výchozech, v nadmořských výškách zhruba od 1000 do 1700 m.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou či popínavou, nažloutle až rezavě chlupatou, štětinatou. Zásadní rozdíl mezi touto varietou a jinými vnitrodruhovými taxony druhu Vigna vexillata zaznamenáme na listech. Nejsou totiž všechny – jak je u tohoto druhu obvyklé – 3četné, nýbrž jednoduché, na stejné lodyze se však mohou objevovat též listy 2četné či 3četné. Lístky jsou vejčité, na bázi klínovité, celokrajné. Květy vyrůstají na dlouhých stopkách v chudých hroznech; kališní cípy jsou delší než trubka, korunní lístky jsou přinachověle růžové, pavéza je 27–30 mm dlouhá a 35–40 mm široká, člunek je nápadně zkroucený. Plodem je lusk až 10 cm dlouhý a asi 0,5 cm široký.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 9. 2018 (Svazijsko, Malolotja Nature Reserve).