Syn.: Campanula gracilis var. stricta R. Br., Wahlenbergia bicolor Lothian, Wahlenbergia gracilis var. stricta (R. Br.) A. DC., Wahlenbergia gracilis f. stricta (R. Br.) Voss
Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité
Rozšíření: Australský druh, jehož areál se táhne od centrální oblasti východního Queenslandu přes Nový Jižní Wales a Victorii až po východ Jižní Austrálie (včetně Eyrova poloostrova), vyskytuje se také na východě Tasmánie. Objevuje se i na jihozápadě kontinentu, kde je však jeho původnost nejistá.
Kromě poddruhu nominátního (zachycen na těchto snímcích) je rozlišován ještě poddruh Wahlenbergia stricta subsp. alterna.
Ekologie: Roste na různých stanovištích v křovinaté vegetaci i v suchých lesích, v blízkosti lidských sídel a kolem cest. Kvete od října do ledna.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou, vystoupavou až přímou, 10–45(–90) cm dlouhou, obvykle chudě větvenou, přinejmenším na bázi drsně srstnatou, v horní části bezlistou. Listy jsou vstřícné, nebo jen v horní části střídavé, čárkovité až vejčité, 5–70 mm dlouhé a 1–13 mm široké, po okraji zvlněné nebo vroubkované, drobně zubaté. Češule je 2–4 mm dlouhá, lysá nebo jen řídce chlupatá, kališní cípy jsou přímé nebo odstálé, kopinaté, 3–8 mm dlouhé, lysé nebo řídce chlupaté, koruna je zvonkovitá, modrá až fialová, někdy vně bělavá, trubka je 4–11 mm dlouhá, cípy jsou eliptické až vejčité, 6–20 mm dlouhé, špičaté; čnělka je až 13 mm dlouhá, blizna je 3laločná. Plodem je obvejcovitá tobolka, 3–10 mm dlouhá.
Poznámka: Rod Wahlenbergia je dosti početný, v současnosti zahrnuje 263 druhů, které se vyskytují především na jižní polokouli. V Austrálii je zastoupen 22 druhy.
Z čeledi zvonkovitých se v Austrálii setkáme s osmi rody a přibližně 80 druhy, kromě rodu Wahlenbergia sem patří například ještě rody Lithotoma nebo Lobelia.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 2. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Grampians National Park) a 4. 11. 2023 (South Australia, Mount Remarkable National Park, Alligator Gorge).