Wilhelm Winkler se narodil v roce 1842, zemřel 1927. Slezský učitel, popularizátor botaniky, regionální botanik.

Sudetenflora

Na přelomu 19. a 20. století století byl učitelem ve slezském městečku Schreiberhau – dnes Szklarska Poręba v Polsku. Do historie botaniky se zapsal zřejmě jen autorstvím dvou knih o květeně Krkonoš a Jizerských hor.
Starší z nich je Flora des Riesen- und Isergebirges. Mit Berücksichtigung der Vorgebirgsflora. Nach natürlichen Familien (Warmbrunn 1881). V roce 1883 (Cassel) vyšla v Botanisches Centralblatt (Referierendes Organ für das Gesamtgebiet der Botanik) sice na tuto práci obsáhlejší Freynova recenze, avšak nic podstatného se z ní o autorovi nedozvíme.
Také v roce 1881 vydali ve Vratislavi Emil Fieke a Rudolf von Uechtritz významnou knihu o květeně Slezska Flora von Schlesien preussischen und österreichischen Antheils, enthaltend die wildwachsenden, verwilderten und angebauten Phanerogamen und Gefäss-Cryptogamen. Winklerova práce má však charakter populárně naučné příručky o horských rostlinách, které byly v době vzniku této knihy značně populární.
Jeho další kniha Sudetenflora. Eine Auswahl charakteristischer Gebirgspflanzen. Nach natürlichen Familien unter Berücksichtigung des Linnéschen Systems vyšla v Drážďanech v roce 1900. Má 190 stran, je doplněna 52 chromolitografickými tabulemi se 103 vyobrazenými druhy rostlin (podle snímků J. Ostermaiera).
Podle IPNI je jeho standardní forma jména W. WINKL.
SudetenfloraSudetenflora