LUPINUS ANGUSTIFOLIUS L. – lupina úzkolistá

Syn.: Lupinus canaliculatus Sweet
Česká jména: lupina úzkolistá (Kubát 2002)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Lupinus angustifolius

Rozšíření: Mediteránní druh, roste od Portugalska a Španělska po Itálii, dále v Albánii, Řecku a jižním Bulharsku, v severní Africe od Maroka po Tunisko a v Asii od Turecka až po Egypt. Zplanělý je znám z většiny evropských zemí, také z Česka; dříve zplaňoval z kultur, z poslední doby jsou známy jen ojedinělé nálezy zavlečených rostlin podél železnice.

Ekologie: Roste na suchých úhorech, na loučkách v křovinách a lesících, podél komunikací, často na půdách typu terra rossa na kyselých podkladech, do nadmořské výšky 1000 m.

Lupinus angustifolius

Popis: Jednoletá přímá bylina vysoká 20–60 cm; lodyhy jsou v dospělosti kratičce chlupaté. Listy jsou střídavé, dlanité, s 5–7 lístky; řapík je 3–6 cm dlouhý; lístky jsou čárkovitě kopinaté, 2–3,5 cm dlouhé a 4–7 mm široké, celokrajné, na líci lysé; palisty jsou čárkovité. Květy vyrůstají střídavě v hroznu 4–8 cm dlouhém, později se prodlužujícím; kalich je zvonkovitý, asi 7 mm dlouhý, s dvouklaným horním pyskem; koruna je 1–1,2 cm dlouhá, modrá; tyčinek je 10. Plody jsou rozkladité lusky 2–2,5 cm dlouhé, chlupaté; semena jsou 6–8 mm dlouhá.

Využití: V minulosti se tato lupina občas pěstovala jako pícnina a jako zelené hnojení.

Lupinus angustifolius
Lupinus angustifolius
Lupinus angustifolius

Fotografováno dne 15. 5. 2013 (Itálie, Sardinie, Neoneli, Oasi di Assai).