Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Lupinus microphyllus
Rozšíření: Vysokohorský druh, roste v Andách od Kolumbie přes Ekvádor a Peru až do severní Bolívie.
Ekologie: Stanovištěm jsou formace páramo a puna, roste na krátkostébelných pastvinách a na vlhkých kamenitých místech. Lokality leží v nadmořské výšce 2500–4500 m.
Lupinus microphyllus
Popis: Nízký polokeřík, tvoří rozvolněné až kompaktní polštářovité trsy; nadzemní části bývají odstále chlupaté. Listy jsou střídavé, řapík je 5–8 mm dlouhý, čepele jsou dlanité, obvykle s 8 lístky; lístky jsou podlouhlé, 3–8 mm dlouhé, špičaté, člunkovitě složené podle střední žilky, zejména na rubu hedvábitě přitiskle až poloodstále chlupaté. Květenství tvoří hrozen až 10 cm dlouhý, květů bývá kolem 8; kalich je drobný, zvonkovitý; korunní lístky jsou různobarvé, často v kombinaci modré, fialové a bílé, pavéza je obvejčitá, lysá; tyčinek je 10; semeník je chlupatý. Lusky jsou ploché, podlouhlé, 1,2–1,6 cm dlouhé, odstále pýřité.
Poznámka: Dosti proměnlivý druh, zejména ve velikosti květů, tvaru listů i celkovém vzrůstu; někteří badatelé od něj oddělují další druhy. Typ však pochází z Ekvádoru a zcela jistě se k němu vztahují i zobrazené rostliny.
Lupinus microphyllus
Lupinus microphyllus
Lupinus microphyllus
Fotografoval Mário Duchoň, dne 13. 3. 2014 (Ekvádor, vulkán Chimborazo).