LUPINUS MUTABILIS Sweet – lupina proměnlivá

Syn.: Lupinus cruckshanksii Hook.
Česká jména: škrkavičník (Presl 1846), vlčí bob (Čelakovský 1879), lupina proměnlivá (Valíček 1989)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Lupinus mutabilis

Rozšíření: Druh jihoamerických And, vyskytuje se v Kolumbii a Ekvádoru, Peru i Bolívii.

Ekologie: Pěstuje se na horských polích, objevuje se na stanovištích narušovaných člověkem, v křovinaté vegetaci kolem cest, stoupá až do nadmořské výšky okolo 3800 m.

Popis: Jednoletá bylina až polokeř s lodyhou přímou, 100–150 cm dlouhou, v horní části větvenou, lysou. Listy jsou řapíkaté, (6–)7–9četné, lístky jsou obkopinaté, až 6 cm dlouhé a 1,2 cm široké, na vrcholu zaokrouhlené, tupé, někdy i hrotité, po obou stranách lysé; palisty jsou drobné, opadavé. Květenství je hroznovité, květy vyrůstají nepravidelně po 3–5 ve zdánlivých přeslenech, jeho stopka je asi 10 cm dlouhá; listeny jsou opadavé; květy jsou 18–20 mm dlouhé; kalich je 2pyský, horní pysk je asi 7 mm dlouhý, dolní 8 mm dlouhý; korunní lístky jsou modré nebo bílé, pavéza je někdy ve středu nažloutlá, křídla jsou dosti široká a zhruba stejně dlouhá jako pavéza, zakrývají brvitý člunek. Plodem je lusk až 8 cm dlouhý a 1,6 cm široký, přitiskle chlupatý.

Využití: Jedná se pradávnou, již Inky pěstovanou plodinu. Semena se používala v kuchyni, před vařením se ponechávala několik dní v tekoucí vodě, anebo se alespoň několikrát namáčela ve vodě, přičemž první takto získaná voda se používala jako insekticid nebo jed na ryby. Ze semen se mele mouka nebo se z nich získává jedlý olej.

Lupinus mutabilis
Lupinus mutabilisLupinus mutabilis
Lupinus mutabilis

Fotografováno dne 25. 6. 2017 (Německo, Sasko, Drážďany, botanická zahrada).