Syn.: Drypetes affinis Pax et K. Hoffm., Drypetes australasica (Müll. Arg.) Pax et K. Hoffm., Drypetes lasiogyna (F. Muell.) Pax et K. Hoffm., Elaeocarpus deplanchei Brongn. et Gris, Hemicyclia australasica Müll. Arg., Hemicyclia deplanchei (Brongn. et Gris) Baill. ex Guillaumin, Hemicyclia lasiogyna F. Muell.
Čeleď: Putranjivaceae Endl.
Rozšíření: Roste na severu a východě Austrálie, na východě Nové Guineje a na Nové Kaledonii, v odlišném poddruhu (subsp. affinis) i na ostrově Lorda Howa.
Ekologie: Roste v lesních porostech na kamenitých půdách na prudkých svazích nebo v roklinách, zejména na pískovcích a čedičích.
Popis: Stálezelený dvoudomý strom, dorůstá výšky až 25 m; kmen může mít průměr až 60 cm, na bázi bývá občas opatřen kořenovými náběhy; borka na starších větvích je šupinatá; letorosty jsou hladké, šedivé. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, eliptické, vejčité až kopinaté, 4–9 cm dlouhé a 1–5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, zvlněné nebo zubaté, obvykle tupě špičaté. Samčí květy tvoří hrozny v paždí listů, mají asi 2 mm dlouhé hnědožluté kalichy, koruna chybí, tyčinek je 5–10; samičí květy vyrůstají rovněž v paždí listů, jednotlivě nebo po 3–4; kalich je podobný jako u samčích květů, koruna rovněž chybí, gyneceum tvoří jediný plodolist s velmi krátkou čnělkou. Plodem je elipsoidní peckovice 1,2–2 cm dlouhá, za zralosti sytě červená, se žlutou dužninou a jediným semenem.
Využití: Australští domorodci čerstvé plody konzumují, rovněž vaří listy jako zeleninu. Dřevo se hodí k řezbářství.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 9. 2016 (Itálie, Sicílie, Palermo, v kultuře v botanické zahradě).