Syn.: Erythrina rotundato-ovata Baker f., Erythrina somala Chiov.
Česká jména: zarděnice (Presl 1846, Mareček 1996)
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Pochází z východní Afriky, roste od Somálska a Etiopie po Keňu a Tanzanii, dále se vyskytuje i na Sokotře. V areálu se v poslední době vymezují dva velmi podobné poddruhy. Výskyt v Ománu je zřejmě druhotný.
Ekologie: Stanovištěm jsou křoviny v suchém tropickém prostředí, zejména s převládajícími akáciemi (Acacia) a myrhovníky (Commiphora). Vystupuje až do nadmořské výšky 1500 m.
Popis: Opadavý strom 4–20 m vysoký, s rozložitou korunou; na borce bývají korkové lišty, větve nesou zakřivené trny. Listy jsou střídavé, lichozpeřené; lístky jsou obvejčité, kosníkovité nebo široce eliptické, 2–12 cm dlouhé a 1,5–9 cm široké, v mládí na rubu s hvězdovitými chlupy; palisty jsou drobné. Květenství tvoří dosti bohatý hrozen; kalich je zvonkovitý, na jedné straně s hlubokým zářezem, plstnatý jemnými hvězdovitými chlupy; koruna je červená, pavéza je 4–7,5 cm dlouhá, 3–4krát delší než člunek; 9 tyčinek je srostlých a jedna je volná; čnělku tvoří jediný plodolist. Lusk je podlouhlý, zakřivený; semena jsou červenohnědá až žlutá.
Fotografoval Antonín Reiter, dne 29. 3. 2012 (Omán, Shihayt).