RUBUS LINEATUS Reinw. ex Blume – ostružiník / ostružina

Syn.: Rubus pulcherrimus Hook. f.
Čeleď: Rosaceae – růžovité
Systematické zařazení: Rubus sect. Malachobatus

Rubus lineatus

Rozšíření: Druh horských oblastí jihovýchodní Asie, jeho areál se táhne od Nepálu a Bhútánu přes severní Barmu, jihočínský Jün-nan a severní Vietnam až po hory Bornea, Sumatry a Jávy. Podle odění rostliny a šířky lístků se rozlišují tři infraspecifické taxony.

Ekologie: Roste na lesnatých svazích, v lesních lemech i křovinách, také na úhorech a kolem cest, v nadmořských výškách zhruba od 1400 až do 3000 m.

Rubus lineatus

Popis: Bohatě větvený keř dosahující výšky 100–200 cm. Letorosty jsou v průřezu okrouhlé, hnědé až šedohnědé, hustě stříbřitě nebo žlutavě chlupaté či olysalé, řídce trnité. Listy jsou 3–5četné, řapík je 2–5 cm dlouhý, lístky jsou podlouhlé až obkopinaté, 8–12 cm dlouhé a 1,5–3,5 cm široké, na bázi klínovité, na okraji zubaté, na vrcholu zašpičatělé, s (20–)30–50 páry vedlejších žilek, na rubu jsou stříbřitě nebo žlutavě chlupaté, na líci lysé, kolem hlavní žilky chlupaté; palisty jsou kopinaté až podlouhle vejčité, 1,2–2(–3) cm dlouhé. Květenství je terminální nebo axilární, latnaté, zhruba 15–20květé; listeny jsou kopinaté nebo vejčité; květy dosahují průměru okolo 15 mm; kalich je chlupatý nebo olysalý, kališní lístky jsou kopinaté až vejčité, 6–12 mm dlouhé, celokrajné, špičaté; korunní lístky jsou eliptické až obvejčité, bílé nebo nazelenalé, menší než lístky kališní, lysé; tyčinek je 50–150, jsou kratší nebo i stejně dlouhé jako korunní lístky, pestíků je 80–100, jsou kratší než tyčinky. Souplodí je kulovité, oranžové až červené, dosahuje v průměru 7–10 mm.

Využití: Ostružiny tohoto druhu jsou jedlé, konzumují se syrové i tepelně zpracované.

Rubus lineatus
Rubus lineatus
Rubus lineatus
Rubus lineatus
Rubus lineatus

Fotografoval Mário Duchoň, v únoru 2013 (Indonésie, Sumatra, Gunung Dempo, Pagaralam).