Syn.: Lupinus alcis-temporis C. P. Sm., Lupinus alpinus A. Heller, Lupinus minutifolius Eastw., Lupinus paulinus Greene, Lupinus rubro-soli Eastw., Lupinus washoensis A. A. Heller
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Horský stepní druh, roste v horách na západě USA, zřejmě v Oregonu, severní Kalifornii a Nevadě; z důvodu neujasněné taxonomie (viz poznámka) areál dosud není jednoznačně vymezen. I v úzkém taxonomickém pojetí je členěn na několik poddruhů.
Ekologie: Stanovištěm jsou kamenitá místa na svazích a hřbetech a subalpínské louky, vystupuje až do nadmořských výšek kolem 3000 m.
Popis: Vytrvalá bezlodyžná bylina, tvoří obvykle nízké polštáře nebo plazivé trsy, obvykle nedorůstá výšky větší než 10 cm; celá rostlina je pokryta šedými nebo stříbřitými, dílem krátkými a přitisklými, dílem odstávajícími, řidšími dlouhými chlupy. Listy jsou střídavé, dlanité; lístky jsou úzce obkopinaté, 0,5–2 cm dlouhé, špičaté, člunkovitě složené podle střední žilky, někdy na líci olysalé. Květenství vyrůstá na vystoupavé stopce 5–8 cm dlouhé, jeho vřeteno je 1,5–3 cm dlouhé; kalich je zvonkovitý, 4,5–7,5 mm dlouhý, cípy jsou skoro stejně dlouhé, horní hluboce dvouklané, dolní celistvé nebo s 3 zoubky; korunní lístky jsou modré, nafialovělé nebo bílé, často s nažloutlým očkem, pavéza je obvejčitá, kratší než křídla, křídla jsou 6–10 mm dlouhá; tyčinek je 10; semeník je chlupatý. Lusky jsou podlouhlé, 0,9–1,4 cm dlouhé, hustě chlupaté, s 2–5 semeny.
Poznámka: Patří do taxonomicky komplikované skupiny kolem druhu Lupinus lepidus, která je známa od kanadské Britské Kolumbie po Kalifornii, Idaho, Utah a Arizonu a jejíž klasifikace není dosud ustálená; jednotlivé typy se liší vzrůstem, hustotou odění, tvarem květů a dalšími znaky. V modernějších pramenech se prosazuje členění do většího počtu samostatných druhů s homogenní morfologií, nevelkými areály a charakteristickou ekologií. Toto pojetí jsme přijali i zde.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 27. 8. 2017 (USA, Oregon, Crater Lake National Park).