Syn.: Tulipa biflora var. grandiflora Grossh., Tulipa mariannae Lindtner
Čeleď: Liliaceae – liliovité
Rozšíření: Druh Blízkého východu, je uváděn ze Zakavkazska, Íránu a Afghánistánu, zasahuje zřejmě i do pákistánského Beludžistánu. K tomuto druhu bývá někdy řazena i populace ze Severní Makedonie (Tulipa mariannae). Údaje z Izraele se pravděpodobně týkají jiného druhu (Tulipa biflora). V mezinárodních botanických databázích bývá tento druh spojován s druhem Tulipa biflora.
Ekologie: Roste ve stepích a polopouštích, v křovinaté vegetaci a na horských kamenitých svazích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 3000 m. Kvete od března do dubna.
Popis: Geofyt s vejcovitou cibulkou, která dosahuje v průměru 1–1,5 cm. Lodyha je přímá, 6–15 cm dlouhá. Listy vyrůstají po 2(–4), jsou úzce kopinaté, 5–10 mm široké, skoro ploché, šedozelené, na špičce a po okraji červeně naběhlé. Květy vyrůstají po 1–3, jejich okvětní lístky jsou kopinaté, 30–45 mm dlouhé, vnější okvětní lístky jsou užší než lístky vnitřní, uvnitř bílé se žlutým terčem, vnější okvětní lístky jsou vně červenozeleně naběhlé, na vnitřních okvětních lístcích je patrný šedozelený proužek; nitky tyčinek jsou žluté, prašníky rovněž žluté. Plodem je tobolka.
Využití: Jeden z nejpohlednějších botanických tulipánů, který bývá vysazován i v zahradách střední Evropy. Zimu přečkává v teplejších oblastech (např. Polabí, jižní Morava) bez sebemenší úhony i bez zákrytu.
Fotografováno ve dnech 17. 4. 2003 a 7. 4. 2005 (Česko, Brno, v kultuře).