TULIPA BINUTANS Vved. – tulipán

Čeleď: Liliaceae – liliovité

Tulipa binutans

Rozšíření: Středoasijský druh, endemit Kazachstánu. Vyskytuje se v pohořích Karatau a Alatau, také v aridní oblasti v okolí jezera Balchaš.

Ekologie: Roste na skalnatých a kamenitých horských svazích a hřebenech, též na písčitých půdách. Kvete v březnu a dubnu.

Popis: Geofyt s vejcovitou cibulkou, která dosahuje 1,5–2 cm v průměru, šupiny jsou červenohnědé až šedohnědé, vlnatě chlupaté. Lodyha je přímá, 5–25 cm dlouhá, v horní části jemně chlupatá. Listy vyrůstají po 2, jsou podlouhle kopinaté, zahnuté, šedozelené, lysé či řídce brvité, spodní je 10–15 mm široký. Květy vyrůstají po 2–3 (výjimečně až po 5), poupata jsou poniklá, květy jsou hvězdovitě rozevřené, okvětní lístky jsou podlouhle kopinaté, 15–25 mm dlouhé, bílé se žlutým terčem, při bázi chlupaté, na vnější straně načervenale či nazelenale naběhlé, vnější zhruba 1,5krát užší než okvětní lístky vnitřní; nitky tyčinek jsou žluté, chlupaté, prašníky jsou žluté. Plodem je tobolka, nejprve svěšená, později vzpřímená.

Záměny: Pěstuje se také v evropských zahradách, kam se mnohdy dostává pod jménem Tulipa turkestanica – s tímto druhem však nemá mnoho společného. Mohl by být zaměněn s druhem Tulipa bifloriformis, který mívá rovněž dva listy, jeho květy vyrůstají po 2–3(–8), poupata jsou však vždy vzpřímená a prašníky jsou obvykle nafialovělé. Zmiňovaný druh vykvétá ve středoevropské kultuře zpravidla krátce po odkvětu T. bifloriformis.
V botanických databázích bývá tento taxon někdy synonymizován s druhem Tulipa biflora, k čemuž chováme výhrady.

Využití: Nenáročný druh, který se dobře vypořádává i se středoevropskou zimou. Vyžaduje slunné a suché stanoviště.

Tulipa binutans
Tulipa binutansTulipa binutans
Tulipa binutans
Tulipa binutans

Fotografováno ve dnech 30. a 31. 3. 2021 (Česko, Čechy, Polabí, v kultuře).