Syn.: Clompanus quadrifida (R. Br.) Kuntze
Česká jména: lejnice (Presl 1846)
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Tento druh se vyskytuje na severu Austrálie, od západoaustralského regionu Kimberley přes severoaustralský Top End až po východní Queensland, je uváděn také z jihu Nové Guineje a z Východního Timoru.
Ekologie: Roste v tropických deštných a monzunových lesích, v křovinaté vegetaci, obvykle na skalnatých stanovištích nebo na stabilizovaných dunách v pobřežním pásmu, eventuálně na březích vodních toků. Kvete od března do listopadu.
Popis: Opadavý keř až menší strom dosahující výšky 5–10(–12) m, s borkou šedou, hladkou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, eliptické až vejčité, 6–27 cm dlouhé a 3–19 cm široké, na bázi uťaté nebo srdčité, celokrajné, na vrcholu tupé nebo špičaté, lesklé; palisty jsou opadavé, šídlovité, až 5 mm dlouhé. Květenství je axilární, hroznovité nebo latnaté, až 8 cm dlouhé, květy jsou drobné, jednopohlavné, kalich je 5–9 mm dlouhý, žlutozelený, hvězdovitě chlupatý, se 4 cípy, které jsou 3–5 mm dlouhé, korunní lístky chybí, samčí květy mají 18–23 tyčinek, samičí nesou staminodia a 4 pestíky. Plody jsou elipsoidní měchýřky, 40–55 mm dlouhé, vně jemně hvězdovitě chlupaté, oranžové, v době zralosti červené, semena jsou černá.
Využití: Domorodí Australané semena této dřeviny konzumovali, jejich žvýkání údajně pomáhalo uhasit žízeň, společně s kůrou je používali i ve své medicíně. Z kůry splétávali lana, sítě i koše.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 28. 9. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Darwin, poloostrov East Point).