Syn.: Polypodium fragile L., Aspidium fragile (L.) Sw., Cystopteris fragilis subsp. eufragilis Asch., nom. inval., Filix fragilis (L.) Underwood, Cystopteris regia (L.) Desv., Cystopteris filix-fragilis (L.) Borbás
Čeleď: Cystopteridaceae (Payer) Shmakov – puchýřníkovité
CYSTOPTERIS FRAGILIS (L.) Bernh. – puchýřník křehký / pľuzgiernik krehký
Rozšíření: Kosmopolitní druh, vyskytuje se v mírném pásmu a velehorách subtropů – Evropa, Makaronésie, jižní Afrika, Grónsko, Severní Amerika, Mexiko, Ohňová země a vysoké polohy And v Jižní Americe, ale i Uruguay a ostrovy Juana Fernándeze, Střední Asie, Sibiř, Dálný východ, Nový Zéland, Austrálie.
Ekologie: Roste hojně na skalách, sutích, vlhkých zídkách, v studnách, na hradních zříceninách, vzácněji na trouchnivějících pařezích či jako podrost v lesích. Dává přednost bazickým substrátům. Snáší i značné zastínění.
Popis: Menší jemná opadavá kapradina většinou nepřerůstající 20 cm, vzácně jsou ale listy dlouhé až 40 cm. Z poléhavého černého oddenku vyrůstá menší počet listů, listy jsou vzpřímené či šikmo rostoucí někdy i převisající. Řapík a vřeteno listu je nápadně křehké. Řapík je kratší než čepel, červenohnědý, porostlý drobnými průsvitnými plevinami a s nápadnou rýhou na vrchní straně. Čepel je 2–3krát zpeřená, podlouhle kopinatá. Úkrojky jsou krátce řapíčkaté. Kupky výtrusnic jsou okrouhlé, po stranách žilek, kryté miskovitou ostěrou.
Záměny: Od podobného puchýřníku hladkého (Cystopteris dickieana) lze bezpečně rozlišit pouze podle spor – puchýřník křehký má spory s osténky, puchýřník hladký zase nevýrazně bradavičnaté či žebernaté.
Fotografováno v srpnu 2008 (Česko, Český kras, Vimperk a Nové Hrady).