TULIPA URUMIENSIS Stapf – tulipán

Syn.: Tulipa dasystemon auct., non Regel, Tulipa tarda Stapf, Tulipa urumiensis var. tarda (Stapf) D. Dubovik
Čeleď: Liliaceae – liliovité

Tulipa urumiensis

Rozšíření: Vyskytuje se v severozápadním Íránu a jihovýchodním Kazachstánu, areál přesahuje i do Kyrgyzstánu. Byl popsán podle rostlin v kultuře, které vyrostly z cibulek zaslaných v roce 1928 firmou Van Tubergen ze severozápadního Íránu (Urmia). Ve střední Evropě se poměrně dosti často pěstuje v zahradách, patří mezi nejosvědčenější a nejsnadněji pěstovatelné botanické tulipány. V Rakousku údajně dokonce zplaněl.

Ekologie: Roste na horských svazích. Kvete od dubna do května.

Popis: Geofyt s cibulkou dosahující v průměru 1,5–3 cm. Lodyha je přímá, lysá, jen na vrcholu jemně chlupatá. Listy vyrůstají po 3–7, jsou čárkovité až úzce kopinaté, k zemi skloněné, zelené s červeným okrajem, dolní list je nejširší, jeho šířka dosahuje 8–15 mm. Květy vyrůstají po 1–8, okvětní lístky jsou 20–40 mm dlouhé, celé žluté nebo bílé s velkým žlutým terčem, zašpičatělé, vnější okvětní lístky jsou asi 1,5krát užší než lístky vnitřní. Nitky tyčinek jsou žluté, na bázi chlupaté, prašníky jsou 5–7 mm dlouhé, rovněž žluté. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: I když se tento druh pěstuje v kultuře velmi snadno, na středoasijských přírodních stanovištích je dnes již poměrně vzácný, je ohrožen především pastvou dobytka. Byl proto zařazen mezi ohrožené druhy a je uveden i v Červené knize Kazachstánu.

Poznámka: Dříve se rozlišoval druh Tulipa urumiensis s květy čistě žlutými a druh Tulipa tarda s květy bíložlutými. Současná botanika řadí oba tyto typy k druhu jedinému.

Tulipa urumiensis
Tulipa urumiensis
Tulipa urumiensis

Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 17. 4. 2003 (Česko, Brno, v kultuře); Lubomír Rak, dne 18. 4. 2004 (Česko, Praha, v kultuře).