MINUARTIA RECURVA (All.) Schinz et Thell. – kuřička / kurička

Syn.: Alsine cheveneauxii Reut. ex Nyman, Alsine hirsuta Fenzl, Alsine recurva (All.) Wahlenb., Arenaria recurva All., Arenaria uniflora Poir., Sabulina glareosa Schur, Sabulina recurva Rchb., Tryphane recurva Rchb.
Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité

Minuartia recurva subsp. recurva

Rozšíření: Alpská rostlina, vyskytuje se ve Francii, Itálii, Švýcarsku a Rakousku – naše snímky zachycují nominátní poddruh. Blízce příbuzný poddruh Minuartia recurva subsp. condensata roste v centrální části Apenin a zasahuje až na Sicílii. Někteří badatelé k tomuto taxonu přiřazují i další typy, rostoucí v horách jižnější části Evropy, v Turecku a na Kavkaze, a dokonce i v Irsku.

Ekologie: Roste na skalních teráskách na nevápenném podkladu v nadmořských výškách 2000–2800(–3600) m.

Minuartia recurva subsp. recurva

Popis: Vytrvalá bylina se zdřevnatělými bázemi větviček, tvoří drobné polštářovité trsy vysoké 5–12 cm; lodyhy jsou přímé, drobně žláznaté. Listy jsou čárkovité, 4–10(–14) mm dlouhé, srpovitě zahnuté, nezřetelně 3(–5)žilné. Květenství tvoří zpravidla chudý vidlan; květy jsou 5četné; kališní lístky jsou volné, kopinaté, 3,5–5(–5,5) mm dlouhé, špičaté, s 5 nebo 7 žilkami; korunní lístky jsou delší než kalich, vejčité až eliptické, 6–7 mm dlouhé, bílé; tyčinek je 10; gyneceum srůstá z 3 plodolistů, tvoří svrchní semeník a 3 stylodia. Plodem je tobolka, o něco přesahující kalich.

Záměny: Od velmi podobných, rovněž žláznatě chlupatých kuřiček z okruhu Minuartia verna se liší především vícežilnými kalichy; druhy z okruhu M. verna, do nějž patří mj. Minuartia caespitosa, Minuartia corcontica, Minuartia gerardii, Minuartia glaucina, Minuartia pauciflora a Minuartia smejkalii, mají kalich pouze trojžilný. Charakteristické je rovněž srpovité zakřivení listů.

Minuartia recurva subsp. recurva
Minuartia recurva subsp. recurva

Fotografoval Mário Duchoň, dne 29. 8. 2012 (Švýcarsko, kanton Wallis, Zermatt, Riffelberg).