Syn.: Alsine condensata (C. Presl) Fenzl, Arenaria condensata C. Presl, Arenaria juressi Willd., Minuartia condensata (C. Presl) Hand.-Mazz., Minuartia engleri Mattf., Minuartia juressi (Willd.) Lacaita, Minuartia recurva subsp. juressi (Willd.) Mattf.
Čeleď: Caryophyllaceae Juss. – hvozdíkovité
Minuartia recurva subsp. condensata
Rozšíření: Areál tohoto poddruhu zahrnuje vysoké horské skupiny Apenin ve střední a jižní Itálii (od skupiny Terminillo v provincii Lazio po kalábrijské Aspromonte), na Sicílii pohoří Nebrodi a Madonie. Nominátní poddruh Minuartia recurva subsp. recurva roste v Alpách.
Ekologie: Provází skalní terásky a štěrbiny na nevápenných podkladech, zejména na pískovcích; lokality leží v nadmořské výšce 1500–2000 m.
Minuartia recurva subsp. condensata
Popis: Vytrvalá polštářovitá bylina se zdřevnatělými bázemi větviček, dorůstá výšky 5–12 cm; lodyhy jsou kratičce žláznaté. Listy jsou vstřícné, čárkovité, srpovitě zahnuté, 8–12(–14) mm dlouhé, nezřetelně 3(–5)žilné. Květenství je chudý vidlan, případně jsou květy jednotlivé; kališní lístky jsou volné, kopinaté, špičaté, 5(–7)žilné; bílé korunní lístky jsou vejčité, 4–5 mm dlouhé, většinou o málo kratší než kalich; tyčinek je 10; gyneceum srůstá z 3 plodolistů. Plodem je vejcovitá tobolka přibližně stejně dlouhá jako kalich, otvírá se 6 zuby.
Poznámka: Od velmi podobného nominátního poddruhu subsp. recurva se liší v průměru o něco delšími listy a menší korunou, která je kratší než kalich.
Minuartia recurva subsp. condensata
Minuartia recurva subsp. condensata
Fotografováno dne 23. 9. 2016 (Itálie, Sicílie, Polizzi Generosa, Vallone Madonna degli Angeli).