Syn.: Alsine hispanica (L.) Fenzl, Minuartia hispanica (L.) M. Laínz, nom. illeg., Queria hispanica L., Scleranthus hamatus Hausskn.
Čeleď: Caryophyllaceae Juss. – hvozdíkovité
Minuartia hamata
Rozšíření: Rozsáhlý areál tvoří několik ostrůvků. V západním Středozemí roste ve Španělsku, Maroku a Alžírsku, na Balkáně v Albánii, Řecku, Makedonii, Bulharsku a Rumunsku, dále na Krymu. V Asii se vyskytuje od Turecka a Sýrie po Arménii, Ázerbájdžán, Írán a Turkmenistán.
Ekologie: Provází nezapojenou vegetaci na mělkých, štěrkovitých a kamenitých půdách, preferuje vápenec, vystupuje do nadmořské výšky 2200 m.
Minuartia hamata
Popis: Drobná jednoletá bylina; lodyhy jsou přímé, 5–15 cm vysoké, obvykle od báze větvené, jemně chlupaté. Listy jsou vstřícné, štětinovité, 3–5žilné. Květenství tvoří hustě stažené vidlany přisedlých 5četných květů; listeny zpravidla přesahují délkou svazečky, jsou lysé, na bázi s širokým suchomázdřitým lemem, vrcholem jsou za plodu rozestálé; kališní lístky jsou volné, kopinaté až čárkovitě kopinaté, 3,5–4 mm dlouhé; korunních lístků bývá 2–5, dosahují asi do poloviny délky kalicha, jsou bílé, občas zcela chybějí; tyčinek je 10, často 1–2 nemají vyvinutý prašník; čnělky jsou 3. Tobolka je elipsoidní, asi 2 mm dlouhá, jednosemenná, zřejmě se neotvírá a šíří ve shlucích; semeno je ledvinité, asi 1,5 mm dlouhé.
Minuartia hamata
Minuartia hamata
Minuartia hamata
Fotografoval Mário Duchoň, dne 16. 5. 2011 (Turecko, Anatolie, Karacaören).