Syn.: Minuartia kitaibelii (Nyman) Pawł., Minuartia laricifolia (L.) Schinz et Thell. subsp. kitaibelii (Nyman) Mattf., Alsine langii Reuss, Minuartia striata (L.) Mattf. subsp. kitaibelii (Nyman) Mattf.
Čeleď: Caryophyllaceae Juss. – hvozdíkovité
Minuartia langii
Rozšíření: Východní Alpy a Karpaty. U nás neroste, na Slovensku sahá oblast výskytu od Pováží přes Malou a Velkou Fatru, Chočské vrchy, Nízké Tatry a Slovenský ráj po střední Pohornádí a Slovenský kras, na severu Slovenska zahrnuje vápencové obvody Tater a Pieniny.
Ekologie: Tento teplomilný druh roste na vápencových a dolomitových stráních, na drolinách a skalách. Vyžaduje suchá a světlá stanoviště s neuzavřeným vegetačním krytem. Nejčastěji ji nalezneme v horském stupni, odkud přesahuje do subalpínských poloh, méně běžná je v podhůří. Kvete od května do srpna.
Popis: Trsnatá rostlina s četnými, 5–15 cm vysokými lodyhami, zakončenými chudokvětými vidlany květů. Štětinovitě čárkovité listy jsou užší než 1 mm. Květy jsou bílé, pětičetné, alespoň 0,8–1 cm v průměru, s nesrostlými lístky kalicha i koruny. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Na Slovensku je kuřička Langova z hlediska ohrožení řazena k méně dotčeným druhům (LC).
Minuartia langiiMinuartia langii
Minuartia langii
Fotografováno dne 29. 7. 2008 (Slovensko, Chočské vrchy, Prosiecká dolina).