Syn.: Balsamina angustifolia Blume, Balsamina coccinea (Sims) DC., Balsamina cornuta (L.) DC., Balsamina foeminea Gaertn., Balsamina hortensis Desp., Balsamina lacca Medik., Balsamina minutiflora Span., Balsamina mollis G. Don, Balsamina odorata Buch.-Ham. ex D. Don, Balsamina racemosa Buch.-Ham. ex D. Don, Balsamina salicifolia Bojer ex Baker, Impatiens balsamina var. corymbosa Santapau, Impatiens coccinea Sims, Impatiens cornuta L., Impatiens eriocarpa Launert, Impatiens stapfiana Gilg
Česká jména: netýkavka balzamína (Kubát 2002)
Čeleď: Balsaminaceae A. Richard – netýkavkovité
Rozšíření: Druh pochází z indického subkontinentu a Barmy, snad je původní i v indomalajské oblasti. Je široce pěstovaný v tropických a subtropických oblastech, odkud byl rozptýlen po celé jihovýchodní Asii a Číně. Nyní se pěstuje na celém světě jako okrasná rostlina, snadno zplaňuje, přechodně dokonce i u nás (byl u nás pěstován už v roce 1808 na Hluboši); na několika ostrovech v Tichém oceánu je invazivní (Galapágy, Francouzská Polynésie, Nová Kaledonie, Filipíny, Šalamounovy ostrovy, Tonga, Nový Zéland).
Ekologie: Roste na vlhkých stinných stanovištích. Snadno obsazuje narušená místa. Květy jsou opylovány včelami a jiným hmyzem; nektar z ostruhy sají také ptáci.
Popis: Jednoletá rostlina s vláknitými kořeny, dorůstající výšky 20–75(–100) cm. Stonek je přímý, dužnatý, větvený. Listy jsou střídavé, spirálovitě uspořádané, spodní listy někdy vstřícné. Řapíky jsou 1–3 cm dlouhé, svrchu mělce rýhované, na obou stranách s několika páry žláz, čepele úzce eliptické, kopinaté až obkopinaté, 2,5–12 cm dlouhé a 1–3 cm široké, s párem přisedlých černých žláz u báze, vrchol je zašpičatělý, báze klínovitá, okraj hluboce pilovitý, povrch lysý nebo v mládí s řídkými chloupky. Květy o průměru 2,5–5 cm jsou červené, růžové, fialové nebo bílé, vyrůstají po 1–3 v paždí listů, na hustě pýřitých stopkách asi 2 cm dlouhých, s čárkovitými listeny u báze. Postranní kališní lístky jsou vejčité nebo vejčitě kopinaté, 2–3 mm dlouhé, dolní kališní lístek je kónický, zúžený do tenké zakřivené ostruhy 1–2,5 cm dlouhé, jemně pýřitý. Korunní lístky jsou někdy zdvojené, koruna je dvoupyská, horní pysk tvoří horní okrouhlý přilbový korunní lístek se špičkou na vrcholu, postranní lístky jsou krátce drápovité, 2,3–2,5 cm dlouhé, dvojlaločné, tyčinek je 5. Plodem je široce vřetenovitá tobolka, hustě plstnatá, 1–2 cm dlouhá, ve zralosti explosivně pukající, s množstvím černohnědých, kulovitých semen, 1,5–3 mm v průměru.
Využití: Druh se hojně se pěstuje jako okrasná rostlina. V tradiční medicíně se využívá šťáva z listů k léčbě bradavic a uštknutí, květy na popáleniny, stonek a semena se užívají pro podporu krevního oběhu, ke zmírnění bolesti a k léčbě bolesti v krku. V Asii se rostlina užívá k léčbě revmatismu, zlomenin, zánětu nehtů, také k léčení zácpy a gastritidy. Laboratorní studie zjistila, že výtažky z tohoto druhu Impatiens, především z plodů, jsou aktivní vůči kmenům Helicobacter pylori rezistentním k antibiotikům.
Fotografováno dne 15. 2. 2014 (Srí Lanka, Pinnewale).