Syn.: Anemone borealis Richardson, Anemone cuneata Schltdl., Anemone cuneifolia Juss., Anemone indeterminata Banks ex Walp., Anemone parviflora var. grandiflora Ulbr., Anemone tenella Banks ex Pritz., Anemone trilobata Pers.
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Rozšíření: Arktické a subarktické oblasti Severní Ameriky, od Aljašky až po severní Labrador a Newfoundland, na jih se areál táhne po hřebenech Skalistých hor až do států Wyoming a Colorado. Je uváděn i z ruského Dálného východu (Kamčatka, Magadan).
Ekologie: Roste na mokrých loukách a skalnatých svazích, podél vodních toků, v pásmu od mořského pobřeží až do výšky okolo 3800 m n. m. Kvete od června do července.
Popis: Vytrvalá bylina, 5–30 cm vysoká, jemně chlupatá. Přízemní listy v počtu 1–5, řapíkaté, trojčetné, terminální lístek je přisedlý, klínovitý, 5–13 mm dlouhý a 5–22 mm široký, na okraji pilovitý až hrubě vroubkovaný, postranní lístky jsou 2laločné, na okraji pilovité; lodyžní listy v přeslenu, přisedlé, podobné přízemním, menší, chlupaté nebo lysé. Květy jednotlivé, dlouze stopkaté, dosahují 2–3 cm v průměru, okvětních lístků 5–6, jsou bílé, často narůžovělé nebo namodralé. Plody jsou nažky, 2–2,5 mm dlouhé, s chmýrem.
Fotografováno v červnu 2015 (Kanada, Alberta, Calgary, Edworthy Park).