Syn.: Gentiana palustris All., Swertia perennis subsp. palustris (All.) Dostál, Swertia perennis subsp. alpestris auct. non Fuss in Baumg.
Česká jména: svertka ozimá (Presl 1819), ďubanka latnatá (Presl 1823, Presl 1846), ďubanka ozimá (Sloboda 1852), svertska ozimá (Opiz 1852), kropenáč ozimý (Čelakovský 1879, Polívka 1912), kropenáč vytrvalý (Nauman 1946, Dostál 1950, Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: ďubanka mnohoroční (Reuss 1853), kropenáč trváci (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Gentianaceae – hořcovité
Rozšíření: Převážně hory Evropy – od Pyrenejí přes střední Francii, Alpy a střední Evropu až po Pobaltí, Karpaty a na Balkánský poloostrov. Také na západě Severní Ameriky. U nás se objevuje v pohraničních pohořích – velice vzácně na Šumavě a v Krušných horách, poněkud častěji v Krkonoších a Hrubém Jeseníku.
Ekologie: Roste na horských prameništích, mokvavých skalách a rašelinných loukách, obvykle na kyselých půdách, v pásmu od hor až do subalpínského stupně.
Popis: Vytrvalá bylina s bělavým oddenkem, 15–60 cm vysoká, s řapíkatými přízemními listy v růžici, přímou lodyhou a přisedlými vstřícnými lodyžními listy. Květy jsou v chocholičnaté latě, 5četné, vzácně však i 4četné, modrofialové, tečkované, vykvétají od června do srpna. Plodem je tobolka. Tento druh je dosti variabilní, rozlišuje se několik poddruhů, u nás se však vyskytuje jen nominátní subsp. perennis. Přesto i na našem území lze vysledovat několik forem, které se od sebe odlišují výškou, počtem lodyžních článků i podbarvením květů.
Ohrožení a ochrana: Kropenáč vytrvalý patří k silně ohroženým druhům naší květeny (C2r), ve stejné kategorii je chráněn i zákonem (§2). Chráněným druhem je i v Německu, Srbsku a Rusku.
Poznámka: Vědecké rodové jméno dal kropenáči holandský zahradník Emanuel Sweert.
Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 28. 7. 2007 (Česko, Čechy, Krkonoše, Obří důl); Zdeněk Podešva, dne 3. 8. 2002 (Slovensko, Malá Fatra, Veľký Rozsutec).