Syn.: Racosperma rupicola (F. Muell. ex Benth.) Pedley
Česká jména: kapinice (Presl 1846), akácie, kapinice (Mareček 1994)
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Endemit jihovýchodní Austrálie, jehož areál sahá od Eyrova poloostrova přes Klokaní ostrov a jihovýchodní okraj Jižní Austrálie až po oblast Grampians v západní části Victorie.
Ekologie: Roste na skalnatých stanovištích v křovinaté vegetaci a ve světlých lesích, rovněž na březích vodních toků. Kvete od září do prosince.
Popis: Rozložitý keř dosahující výšky 100–250 cm, lysý, s letorosty žebrovanými. Fylodia jsou přisedlá, čárkovitě až úzce trojúhelníkovitá, 5–25 mm dlouhá a 1,5–3 mm široká, tuhá, zelená, na bázi se žlázkou až 2 mm dlouhou, na vrcholu zašpičatělá, se zřetelnou střední žilkou. Květenství vyrůstají z úžlabí fylodií jednotlivě na stopkách 5–15 mm dlouhých, hlávky jsou kulovité, 20–25květé, bělavé až bledě žluté, květy jsou 4četné. Plody jsou lusky až 70 mm dlouhé a jen 3–4,5 mm široké, semena jsou částečně pokrytá arilem.
Záměny: Tvarem fylodií a květenství se dosti podobá druhu Acacia ulicifolia, jenž se vyskytuje v oblasti ležící východně od pohoří Grampians. Jeho květy jsou však 5četné a semena postrádají aril.
Ohrožení a ochrana: V australském státě Victoria je kapinice skalní řazena k druhům ohroženým (EN).
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 6. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Morialta Conservation Park).