ACONITUM LYCOCTONUM subsp. SEPTENTRIONALE (Koelle) Korsh. – oměj vlčí mor severní / prilbica

Syn.: Aconitum excelsum Rchb., Aconitum septentrionale Koelle, Lycoctonum excelsum (Rchb.) Nakai
Čeleď: Ranunculaceae – pryskyřníkovité

Aconitum septentrionale

Rozšíření: Tento poddruh morfologicky proměnlivého druhu Aconitum lycoctonum se vyskytuje na severu Eurasie, jeho areál se táhne od Skandinávie a severu evropského Ruska přes Sibiř a Mongolsko až do severočínských provincií Chej-lung-ťiang a Liao-ning. Nominátní poddruh roste ve střední Evropě, podobně jako poddruh Aconitum lycoctonum subsp. vulparia, A. l. subsp. neapolitanum je zas spíše poddruhem jihoevropským, A. l. subsp. lasiostomum východoevropský.

Ekologie: Roste v lesích, lesních lemech a v křovinaté vegetaci, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1700 m. Kvete od července do srpna.

Aconitum septentrionale

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 60–150(–200) cm dlouhou, na bázi lysou, výše řídce chlupatou, v horní části i žláznatou. Listy jsou střídavé, přízemní listy jsou v době květu již zavadlé, lodyžní listy jsou dlouze řapíkaté, v obrysu ledvinovité až skoro okrouhlé, až 10 cm dlouhé a 20 cm široké, dlanitodílné, se 4–6 úkrojky, na líci řídce přitiskle chlupaté, na rubu na žilkách chlupaté. Květenství je hroznovité až latnaté, na vřeteni květenství a na stopkách žláznatě chlupaté; listeny jsou listům podobné, horní jsou jen čárkovité; okvětní lístky jsou nachové až nafialovělé, řídce nažloutle chlupaté, spodní je asi 10 mm dlouhý, postranní 11 mm dlouhé, horní je válcovitý, až 25 mm dlouhý a 3–5 mm široký. Měchýřky jsou 3, jsou 10–14 mm dlouhé.

Aconitum septentrionaleAconitum septentrionale
Aconitum septentrionaleAconitum septentrionale
Aconitum septentrionale

Fotografovala Olga Svobodová, dne 15. 8. 2022 (Norsko, Innerdalen).