Syn.: Aconitum lycoctonum subsp. penninum (Ser.) Asch. et Gr., Aconitum lycoctonum var. penninum Ser., Aconitum penninum (Ser.) Gáyer, Aconitum vulparia Rchb.
Čeleď: Ranunculaceae – pryskyřníkovité
Rozšíření: Roste ve střední Evropě, s jistotou ve Francii, Švýcarsku, severní Itálii, Německu, Rakousku a Česku.
U nás je známo několik lokalit v jižních Čechách na Českokrumlovsku a Prachaticku. Jihočeské lokality tvoří okraj areálu; na některých se současně vyskytují rostliny odpovídající subsp. vulparia i nominátnímu poddruhu subsp. lycoctonum.
Ekologie: Stanovištěm jsou suťové lesy, roste na bohatších podkladech na půdách dobře zásobených živinami.
Popis: Vytrvalá bylina; lodyhy jsou přímé, 50–120 cm vysoké, zejména v horní části chlupaté. Listy jsou střídavé, dlanitodílné, s 5(–7) úkrojky; řapík je až 20 cm dlouhý; čepel je v obrysu okrouhlá, o průměru až 15 cm, úkrojky jsou nepravidelně hrubě pilovité až zubaté. Květenství je hroznovité, jednoduché nebo větvené; květní stopky jsou odstále chlupaté a s vtroušenými žlázkami; květy jsou souměrné, 1,5–2,5 cm dlouhé, žluté, přílba (horní okvětní lístek) je asi 3krát delší než široká, válcovitá a často slabě zakřivená, na vrcholu zaoblená, postranní lístky jsou téměř okrouhlé; tyčinek je mnoho; plodolisty jsou chlupaté a žláznaté. Měchýřky v souplodí jsou asi 1,5 cm dlouhé.
Ohrožení a ochrana: Oměj vlčí mor žláznatý je z hlediska ohrožení hodnocen českým Červeným seznamem (2012) jako vzácnější taxon, který vyžaduje další pozornost (C4b), podle zákona o ochraně patří Aconitum lycoctonum k ohroženým druhům (§3).
Poznámka: Nomenklatura omějů ze skupiny vlčího moru je komplikovaná a poněkud zmatená: jméno A. vulparia se i v naší literatuře občas mylně používalo také pro typické Aconitum lycoctonum.
Fotografovala Alena Vydrová, dne 27. 6. 2004 (Česko, u zaniklé obce Bozdova Lhota).