ALSTONIA ACTINOPHYLLA (A. Cunn.) Schumann – volnoš

Syn.: Alstonia verticillosa F. Muell., Alyxia actinophylla A. Cunn.
Česká jména: volnoš (Presl 1846, Koblížek 2023)
Čeleď: Apocynaceae – toješťovité

Alstonia actinophylla

Rozšíření: Centrum areálu se nachází na severu Austrálie, kde zahrnuje západoaustralský region Kimberley, sever Severního teritoria i sever Queenslandu, objevuje se však také na jihu Nové Guineje a na malosundském ostrově Timor.

Ekologie: Roste ve světlých lesích, v liánových křovinách i na stabilizovaných dunách a skalních výchozech, na březích vodních toků. Kvete od srpna do listopadu.

Alstonia actinophylla

Popis: Strom dosahující výšky 15–20(–35) m, s borkou šedou až nahnědlou, brázditou a s hustou kompaktní korunou. Listy vyrůstají v přeslenech po 4–6, jsou krátce řapíkaté, eliptické až kopinaté, 2–12 cm dlouhé a 0,5–4 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo tupé, s 23–45 žilkami po každé straně střední žilky. Květenství je axilární, vrcholičnaté, 5–11 cm dlouhé, květy jsou 8–11 mm dlouhé, stopkaté, zelenobílé, vonné, kališní lístky jsou vejčité, jen 1,5 mm dlouhé, korunní trubka je až 9 mm dlouhá, cípy jsou kopinaté, až 5 mm dlouhé, lysé, jen na bázi řídce chlupaté. Plody jsou až 20 cm dlouhé měchýřky.

Využití: Vysazuje se jako stínící dřevina v městské zeleni a kolem cest. Domorodí Australané používali dřevo tohoto stromu k řezbám, výrobě lodí a pádel, bílá míza sloužila jako barvivo při rituálních malbách.

Poznámka: K rodu Alstonia v současnosti náleží 44 druhů (POWO 2024), které se vyskytují v tropických oblastech. Z Austrálie je uváděno šest druhů. Charles Alston (1683–1760) po němž je rod pojmenován, byl skotský botanik.

Alstonia actinophylla
Alstonia actinophylla
Alstonia actinophylla

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 23. 8. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Corroboree Park).