Syn.: Androsace longifolia K. Koch, Androsace valerianoides Lehm. ex Spreng., Androsace wiedemannii Boiss., Primula albana Kuntze
Čeleď: Primulaceae Batsch ex Borkh. – prvosenkovité
Rozšíření: Pochází z Kavkazu a blízkých horských systémů v Gruzii, Arménii, severním a severovýchodním Turecku a severozápadním Íránu.
Ekologie: Stanovištěm jsou sutě, skalní terásky a svahy s nezapojenou nízkou travinobylinnou vegetací, často na severních expozicích. Lokality leží v nadmořské výšce 1400–3200 m.
Popis: Dvouletá nebo krátkověká vytrvalá bylina vysoká 3–22(–28) cm. Listy tvoří přízemní růžici, jsou obkopinaté, obvejčité až kopisťovité, 0,5–2,7(–4) cm dlouhé a 0,2–0,8 cm široké, často téměř lysé, celokrajné nebo v horní polovině tupě zubaté. Květenství je okolík vyrůstající na stvolu, tvořený 4–14 květy; listeny jsou úzce kopinaté až podlouhlé, s jednoduchými chlupy; kalich je 4–5 mm dlouhý, s jednoduchými chlupy a někdy i vtroušenými žlázkami; koruna je kolovitá, 6–9(–12) mm v průměru, bílá nebo růžová, obvykle s intenzivněji zbarveným ústím; tyčinek je 5; semeník je svrchní. Plodem je vejcovitá, 2,5–3,5 mm dlouhá tobolka.
Poznámka: Z nejzápadnější části areálu v turecké Anatolii byl popsán taxon A. wiedemannii. Tyto rostliny mají intenzivně růžové květy, ale zdá se, že jinak tato proměnlivost zapadá do variability druhu A. albana.
Fotografovala Eva Rencová, dne 31. 5. 2013 (Turecko, průsmyk Soğanli Geçidi).