Syn.: Bauhinia creaghii Baker, Phanera kockiana (Korth.) Benth.
Česká jména: valina (Presl 1846), bauhinie (Mareček 1994)
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Oblastí původu je Indonésie (Borneo, Sumatra, Malé Sundy) a Malajsie. V areálu se rozlišují čtyři variety. V současné době je druh pěstován všude v tropech jako okrasný.
Ekologie: Roste v tropických deštných lesích, kde šplhá do korun stromů.
Popis: Dřevitá stálezelená nebo poloopadavá liána dosahující délky až 30 m, při růstu se zachycuje úponky. Mladé větve jsou hnědočervené, plstnaté, později olysávají. Listy jsou střídavé, jednoduché, se silnými řapíky asi 2 cm dlouhými, čepele eliptické, na vrcholu zašpičatělé, 7–14 cm dlouhé a 4–6 cm široké, na povrchu lysé, lesklé, se třemi výraznými žilkami vycházejícími z báze k vrcholu. Květy jsou pětičetné, uspořádané v chocholičnatých květenstvích. Kalich je úzký, kališní cípy široce kopinaté, zakončené špičkou, korunní lístky obvejčité, nehetnaté, 2–2,5 cm dlouhé, se zvlněnými okraji; čnělka s kulovitou bliznou, tyčinky s červenými nitkami, prašníky žluté, část tyčinek je sterilních. Při rozkvětu mají korunní lístky žlutou barvu, postupně tmavnou až do šarlatově oranžové. Květy v jednom květenství se otevírají postupně, a květenství tak nese květy různých barev. Plodem je načervenalý pukavý plochý lusk 8–15 cm dlouhý, na bázi s přetrvávajícími kališními lístky, který obsahuje až 4 okrouhlá plochá tmavě hnědá semena o průměru 2 cm.
Využití: Druh je vysazován jako okrasná liána, vyžaduje výrazně tropické podnebí s vysokými teplotami a vlhkostí konstantní po celý rok a plné slunce.
Poznámka: Rod je pojmenován na počest bratrů Bauhinových, Jeana (1541–1613) a Gasparda (1560–1624), švýcarských botaniků. Druhové jméno rostlina získala podle guvernéra Nizozemské východní Indie barona Hendrika Merkuse de Kocka (1779–1845).
Fotografováno dne 15. 2. 2014 (Srí Lanka, Peradeniya).