BIDENS PILOSA L. – dvouzubec chlupatý / dvojzub

Syn.: Bidens abadiae DC., Bidens adhaerescens Vell., Bidens africana Klatt, Bidens alausensis Kunth, Bidens alba (L.) DC., Bidens arenaria Gand., Bidens aurantiaca Colenso, Bidens barrancae M. E. Jones, Bidens bimucronata Turcz., Bidens bonplandii Sch. Bip., Bidens brachycarpa DC., Bidens calcicola Greenm., Bidens californica DC., Bidens cannabina Lam., Bidens caracasana DC., Bidens caucalidea DC., Bidens chilensis DC., Bidens ciliata Hoffmanns. ex Fisch. et C. A. Mey., Bidens daucifolia DC., Bidens deamii Sherff, Bidens decussata Pav. ex DC., Bidens dichotoma Desf. ex DC., Bidens exaristata DC., Bidens hirta Jord., Bidens hispida Kunth, Bidens hybrida Thuill., Bidens inermis S. Watson, Bidens leucantha (L.) Willd., Bidens leucanthemus (L.) E. H. L. Krause, Bidens minor (Wimm. et Grab.) Vorosch., Bidens minuscula H. Lév. et Vaniot, Bidens montaubani Phil., Bidens odorata Cav., Bidens orendainae M. E. Jones, Bidens orientalis Velen. ex Bornm., Bidens paleacea Vis., Bidens pinnata Noronha, Bidens pumila (Retz.) Steud., Bidens ramosissima Sherff, Bidens reflexa Link, Bidens rosea Sch. Bip., Bidens scandicina Kunth, Bidens striata Schott ex Sweet, Bidens sundaica Blume, Bidens taquetii H. Lév. et Vaniot, Bidens trifoliata Norona, Bidens valparadisiaca Colla, Bidens viciosoi Pau, Ceratocephalus pilosus Rich. ex Cass., Coreopsis alba L., Coreopsis corymbifolia Buch.-Ham. ex DC., Coreopsis leucantha L., Coreopsis leucorrhiza Lour., Coreopsis multifida DC., Coreopsis odorata Poir., Coreopsis odorata Lam., Glossogyne chinensis Less., Kerneria dubia Cass., Kerneria pilosa (L.) Lowe
Česká jména: dvouzubec chlupatý (Kubát 2002)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Bidens pilosa

Rozšíření: Pochází z amerických subtropů a tropů, přesnější určení hranic původního areálu je diskutabilní. Zřejmě je původní už v nejjižnějších státech USA, areál se dále táhne přes Střední Ameriku a Antily až do Jižní Ameriky, a to asi až do Argentiny do okolí Buenos Aires. Druhotně se rozšířil po subtropech a tropech celého světa, dnes jedna z nejrozšířenějších tropických ruderálních rostlin, v mnoha územích je invazní. Výskyt v mírném pásmu má zřejmě jen přechodný charakter, objevil se i v Evropě, zvláště na jihozápadě, v ČR byl zjištěn v roce 1934 v Brně a v letech 1981–83 v Děčíně.

Ekologie: Provází narušená místa na okrajích lesů a podél komunikací, často se vyskytuje jako plevel na zahradách, polích a na plantážích. Ve vlhkých oblastech roste jako trvalka, zatímco v územích se sušším klimatem se vyskytuje především na vlhčích stanovištích a období sucha přečkává v půdní bance – roste tedy jako jednoletka. Opylovači jsou obvykle motýli. Jedna rostlina vyprodukuje 3000–6000 nažek, která si udržují klíčivost po dobu nejméně 3–5 let.

Bidens pilosa

Popis: Jednoletá, řidčeji vytrvalá bylina, (10–)30–120(–250) cm vysoká, lodyha je přímá nebo vystoupavá, bohatě větvená, snadno v uzlech postranních větví zakořeňuje, nahoře občas řídce chlupatá. Listy jsou vstřícné, nejhořejší někdy střídavé, na mladých rostlinách jednoduché, dlouze řapíkaté, na starších obvykle peřenosečné nebo zpeřené, 2,5–12 cm a 1,2–4,5(–6,4) cm široké, sytě zelené, úkrojky nebo lístky jsou na bázi klínovité nebo uťaté, na okraji pilovité, špičaté nebo zašpičatělé, obvykle řídce brvité. Úbory jednotlivé nebo v počtu 3–18 v koncových chocholících, na stopkách dlouhých 1–10 cm; zákroveček skládá (6–)7–9(–13) listenů; zákrov je zvonkovitý, 5–6 mm dlouhý, s (7–)8–9(–13) kopinatými zákrovními listeny; jazykovitých květů bývá (3–)5–8, 2–15 mm dlouhých, bílých nebo vzácně narůžovělých, sterilních, řidčeji jazykovité květy chybí; terč se skládá z 20–40(–80) oboupohlavných žlutých trubkovitých květů. Nažky z vnějších květů jsou 7–16 mm dlouhé, hranaté, černé, s kupředu směřujícími brvami, vnitřní bývají červenohnědé, jen 3–5 mm dlouhé; na vrcholu nažek obvykle bývají 2–3 tuhé, přímé nebo rozestálé zoubky s nazpět směřujícímí osténky.

Využití: Mladé listy se používají do salátů nebo dušené, z květů se připravuje čaj nebo víno, sušené listy slouží i jako náhrada tabáku. V lidovém léčitelství se používá jako součást léčby nachlazení, bakteriálních infekcí, zánětů močových cest, hepatitidy, diabetu a ke snížení krevního tlaku. Studuje se biologická aktivita jednotlivých složek výtažků z této rostliny a vliv na potlačení růstu karcinogenních buněk.

Poznámka: Rostliny vytvářejí několik ploidních úrovní. Na základě toho americký badatel R. Ballard před časem navrhl tento druh rozdělit na diploidní Bidens odorata, tetraploidní Bidens alba a hexaploidní Bidens pilosa. Nejnovější flórová díla však tento přístup neakceptovala a uvádějí tento taxon v širším pojetí. Rovněž tak se zdá, že hodnocení rostlin podle přítomnosti nebo absence jazykovitých květů postrádá hlubšího opodstatnění – v minulosti bývaly označovány jako Bidens pilosa f. radiata, Bidens alba var. radiata nebo Bidens pilosa var. radiata. Jde zřejmě jen o běžnou proměnlivost, která se uplatňuje v rámci populací v celém dnešním areálu.

Bidens pilosaBidens pilosa
Bidens pilosa
Bidens pilosa

Fotografovala Věra Svobodová, od 24. 3. do 4. 4. 2011 (Vietnam).