Syn.: Osmunda capensis L.
Čeleď: Blechnaceae Copel. – žebrovicovité
Rozšíření: Areál se táhne od nejzazšího jihu východem Jihoafrické republiky (včetně Lesotha a Svazijska) na sever do Mosambiku, Zimbabwe a Malawi.
Ekologie: Roste ve stínu nebo polostínu afromontánního lesa, od hladiny moře až do nadmořské výšky 1750 m, často podél potoků. Může tvořit dominantu lesního podrostu.
Popis: Statná kapradina s krátce plazivým oddenkem až 2 cm tlustým a oddělenými asimilačními a fertilními listy; pleviny na oddenku jsou až 1,5 cm dlouhé, světle hnědé, papírovité, celokrajné. Sterilní, asimilační listy jsou v obrysu kopinaté, 45–63 cm dlouhé a 20–30 cm široké, jednoduše zpeřené, s 10–25 překrývajícími se tmavozelenými kožovitými jařmy; lístky jsou krátce řapíčkaté, úzce kopinaté, až 15 cm dlouhé a 1,7 cm široké, shora lysé, na spodní straně s drobnými, světle hnědými plevinami, na bázi asymetrické, na okrajích drobně pilovité nebo vroubkované, na vrcholu dlouze zúžené. Fertilní listy jsou většinou kratší než asimilační, lístky jsou čárkovité, oddálené, s čárkovitými kupkami výtrusnic, které se táhnou nepřerušovaně podél celé střední žilky; ostěry jsou souvislé, třásnité, 1,5 mm široké.
Záměny: Snadno rozeznatelný druh podle jedenkrát zpeřených listů s kratičce řapíkatými lístky s pilovitým okrajem.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) patří mezi druhy vyžadující pozornost (LC – least concern).
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 16. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Knysna, Garden Route National Park, Diepwalle Forest).