BLECHNUM ATTENUATUM (Sw.) Mett. – žebrovice / rebrovka

Syn.: Blechnum giganteum (Kaulf.) Schltdl., Lomaria acuminata Desv., Lomaria attenuata (Sw.) Willd., Lomaria circinata Bojer, Lomaria gigantea Kaulf., Lomaria hamata Kaulf., Lomaria heterophylla Desv., Lomaridium attenuatum (Sw.) Gasper et V. A. O. Dittrich, Onoclea attenuata Sw.
Čeleď: Blechnaceae Copel. – žebrovicovité

Blechnum attenuatum

Rozšíření: Druh tropické střední a východní Afriky, vyskytuje se v horských oblastech Kamerunu a na ostrově Bioko, v Etiopii, Keni a Ugandě, ve směru jižním jeho areál pokračuje přes Tanzanii, Zimbabwe a Mosambik až do východních provincií Jihoafrické republiky, podél pobřeží Indického oceánu se stáčí dále na západ až do Kapska. Objevuje se rovněž na severu a východě Madagaskaru, na Komorech a Maskarénách.

Ekologie: Terestrická nebo litofytická kapradina, roste ve stinných stálezelených lesích, ale i na březích vodních toků na otevřených horských travnatých stanovištích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2000 m.

Blechnum attenuatum

Popis: Kapradina s plazivým až vystoupavým oddenkem, který je až 50 cm dlouhý a 1–3,5 cm široký, s plevinami čárkovitými, až 4 cm dlouhými, tmavě hnědými. Listy jsou dimorfní, kožovité, řapík je až 12 cm dlouhý, hnědý, lysý, jen na bázi s plevinami, čepele sterilních listů jsou v obrysu eliptické, 30–180 cm dlouhé a 4,5–36 cm široké, jednoduše zpeřené, lístky jsou úzce kopinaté, bází zcela přirostlé k listovému vřeteni, celokrajné, na vrcholu dlouze zašpičatělé, lysé, v době rašení výrazně červeně naběhlé, později sytě zelené, fertilní čepele mají lístky čárkovité. Kupky výtrusnic jsou čárkovité, pokrývají celou plochu fertilního lístku.

Blechnum attenuatum
Blechnum attenuatum
Blechnum attenuatum
Blechnum attenuatum

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 21. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Drakensberg, KwaZulu-Natal, Royal Natal National Park, soutěska řeky Tugela).