Syn.: Combretum bussei Engl. et Diels, Combretum infundibuliforme Engl., Poivrea constricta Benth., Poivrea mossambicensis Klotzsch
Čeleď: Combretaceae R. Br. – uzlencovité
Rozšíření: Pochází z tropické Afriky, kde roste v Sierra Leone i Nigérii, na východě kontinentu v oblasti od Somálska po Mosambik. Jako okrasná rostlina se pěstuje v tropech celého světa.
Ekologie: Stanovištěm jsou lesní porosty v blízkosti pobřeží, často navazuje na okraje mangrove a sezónní pobřežní močály; také se vyskytuje v galeriových lesích podél vodních toků. V lesních lemech a na světlejších místech má častěji keřovitou formu, případně se větévky plazí po zemi, při nedostatku světla se pne po okolní vegetaci do výšky několika metrů. Květy jsou opylovány nejen hmyzem, ale i drobnými ptáky, které přitahuje nápadná barva květů i dobrá dostupnost nektaru. Hlavní období kvetení je od srpna do listopadu, plody dozrávají v září až prosinci, má–li však rostlina dostatek vláhy, vytváří ojedinělá květenství v průběhu celého roku.
Popis: Stálezelený keř 1,5–3 m vysoký; v liánovité formě může být kmínek mnohem delší; větévky jsou tenké, se světle hnědou borkou. Listy jsou střídavé; řapík je 2–6 mm dlouhý; čepel je kožovitá, eliptická až obvejčitá, 3–12 cm dlouhá a 1,5–6,5 cm široká, na bázi klínovitá, na vrcholu tupě špičatá; vytrvalé báze řapíků po odpadnutí čepele se mění v krátké zahnuté trny. Kulovitá až elipsoidní koncová květenství dosahují 6–8 cm v průměru a skládají se z 20–30 květů; květy jsou 5četné; kališní trubka je asi 6 mm dlouhá, cípy jsou trojúhelníkovité, 3 × 4 mm velké, růžové; korunní lístky jsou úzce kopinaté, 12–15 × 1,5–2,5 mm, jasně korálově červené. Plody jsou téměř přisedlé, s pěti žebry, 2,5 cm dlouhé a 1,2–1,5 cm široké, s jediným semenem.
Využití: Různé části rostliny jsou v Africe využívány v lidovém léčitelství; nejběžněji se využívá výluh z kořenů proti střevním parazitům u dětí. Výluh z kořenů i listů je užíván i při různých infekčních onemocněních včetně pohlavních chorob; výzkum sice prokázal antimikrobiální aktivitu, ale v oficiálních léčivech se nepoužívá a nedoporučuje se na ně spoléhat. Údajně má i protinádorové účinky. Farmaceutický výzkum dosud probíhá; rostlina je přesto občas nabízena na internetu jako zaručený prostředek. Hraje rovněž významnou roli v magii, zejména při rituálech, které mají zajistit vítězství nad nepřítelem. V kultuře velmi dobře snáší seřezávání a bývá většinou formován do podoby kompaktních keříků, dobře snáší i výsadbu do nádob. Na půdu je nenáročný. Ideálním stanovištěm je mírný polostín, ale snese i plné oslunění a kratší období úplného sucha.
Fotografováno v lednu 2015 (Srí Lanka, Galle, městský park).