Syn.: Convolvulus cochlearis Griseb., Convolvulus compactus Boiss., Convolvulus parnassicus Boiss. et Orph., Convolvulus boissieri subsp. suendermannii (Bornm.) Kuzm., Convolvulus suendermannii Bornm.
Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité
Rozšíření: Hory Balkánského poloostrova, vyskytuje se pouze v horských oblastech jihozápadního Bulharska a severovýchodního Řecka – Ali Botuš (Slavjanka, Orvilos). Jedná se o třetihorní relikt.
Ekologie: Roste na suchých skalách a kamenitých stráních, v suti, na vápenci, často společně s Pinus heldreichii, v pásmu od 1400 do 1900 m n. m. Kvete od června do července
Popis: Nízký polokeř s polštářkovitým habitem, jen 2–10 cm vysoký. Lodyha je poléhavá, na bázi dřevnatá, větvená. Listy jsou kopinaté až obkopinaté, zašpičatělé, hedvábitě chlupaté. Květy jsou přisedlé, v koncových a úžlabních květenstvích po 3–5, koruna je nálevkovitá, růžová. Plodem je vejcovitá tobolka, která dozrává od července do srpna.
Ohrožení a ochrana: Tento taxon je poměrně vzácný, je uveden v Červeném seznamu Bulharska a zde také chráněn zákonem.
Poznámka: Druh Convolvulus boissieri (syn. Convolvulus nitidus) byl popsán v roce 1838 ze španělské Sierra Nevady, na tomto místě představovaný poddruh byl zaznamenán v bulharských horách v roce 1920 a určen tehdy také jako onen španělský druh. Až v roce 1938 jej označil německý botanik Joseph F. N. Bornmüller (podle materiálu sbíraného německým zahradníkem F. Sundermannem na bulharské Slavjance) za samostatný taxon, tedy Convolvulus suendermannii. V současnosti je většinou tento taxon hodnocen jako endemický poddruh Convolvulus boissieri subsp. compactus.
Fotografováno v červnu 2009 (Bulharsko, Slavjanka, Paril a okolí) a květnu 2009 (kultura).