CROCUS VERNUS (L.) Hill – šafrán bělokvětý / šafran bielokvetý

Syn.: Crocus albiflorus Kit, Crocus sativus var. vernus L., Crocus vernus subsp. albiflorus (Kit.) K. Richt., Ixia vernalis Salisb.
Čeleď: Iridaceae – kosatcovité

Crocus vernus

Rozšíření: Roste v Alpách, původní výskyt přesahuje patrně i na Šumavu, do Novohradských hor a Karpat na východní Moravu. Na dalších lokalitách v ČR, např. v Krkonoších, Žďárských vrších aj., je zřejmě vysazený a zplanělý.

Ekologie: Roste na loukách a pastvinách, na půdách hlinitých až jílovitých, slabě kyselých až neutrálních. V Alpách roste až do nadmořské výšky 1850 m, u nás v pásmu od 300 do 800 m n. m. Kvete od dubna do května.

Crocus vernus

Popis: Vytrvalá bylina se zploštěle kulovitou hlízou. Listy (2–4) jsou čárkovité, objevují se po rozkvětu, květy jednotlivé nebo po 2, trubka okvětí je 3–15 cm dlouhá, okvětní cípy jsou 4–5krát delší než široké, obkopinaté, nahoře tupé, bílé, fialové nebo bledofialově pruhované. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Šafrán bělokvětý je zařazen mezi silně ohrožené druhy naší květeny (C2r), v kategorii silně ohrožených je chráněn i zákonem (§2).

Poznámka: Taxonomie šafránů je velmi komplikovaná, jistě je ovlivněná jejich dlouhodobým pěstováním, svým způsobem se na nich podepisuje i určitá jednoduchost jejich stavby. Teprve poté, co byl tento rod zpracován v Květeně ČR (8: 556–559, 2010), bylo typifikováno Linnéovo jméno Crocus sativus var. vernus, na kterém je postaveno druhové jméno Crocus vernus (Peruzzi et al. 2013). Italští autoři z Linnéova herbáře vybrali jako typovou položku rostlinu ze švýcarských Alp, která ve všech znacích odpovídá tomu, co jsme u nás (ale třeba i v Rakousku) doposud označovali jako Crocus albiflorus. Proto je nutné východoalpské, ale třeba i šumavské a bělokarpatské rostliny přiřazovat k druhu Crocus vernus.

Crocus albiflorusCrocus albiflorus
Crocus vernus
Crocus vernus

Fotografovali Zdeněk Podešva, ve dnech 30. 3. 2002 (Česko, PP Lačnov) a 29. 3. 2003 (PP Za lesem); Vít Grulich, dne 20. 3. 2016 (Šumava, u Křišťanova).

Literatura:
Peruzzi L., Carta A. et Garbari F. (2013): Lectotypification of the name Crocus sativus var. vernus L. (Iridaceae) and its consequences within Crocus ser. Verni. In: Taxon 62 (5), 1037–1040.