CYATHEA EXCELSA Sw.

Syn.: Alsophila celsa R. M. Tryon, Cyathea canaliculata Willd. ex Spreng.
Čeleď: Cyatheaceae Kaulf.
Cyathea excelsa
Rozšíření: Endemický druh ostrovů Réunion a Mauritius.
Ekologie: Vlhké tropické monzunové lesy středního stupně. Roste v prostředí vysoké a poměrně stabilní vzdušné vlhkosti v nadmořských výškách 200–1700 m.
Cyathea excelsa
Popis: Stromová kapradina dosahující výšky 2–5(–10) m. Kmen je přímý, spíše silnější, většinou nevětvený, dosahuje průměru 15–20 cm, na vrcholu kmene je koruna růžicovitě uspořádaných listů, které mají obloukovitě zahnutý řapík a listové vřeteno; proto má koruna charakteristický deštníkovitý vzhled. Listy jsou 3-4krát zpeřené; řapík je 10–40(–90) cm dlouhý, téměř lysý; čepel je 200–260 cm dlouhá a 110–160 cm široká, úkrojky posledního řádu jsou na okraji drobně vroubkované a mají mezi sebou zářezy tvaru ostrého V; pleviny na řapíku jsou tmavohnědé. Kupky výtrusnic jsou nejčastěji v 5 párech na každém úkrojku posledního řádu, řidčeji pokrývají celou jejich spodní stranu; ostěry jsou blanité, kulovité, tmavohnědé.
Záměny: Všechny druhy stromových kapradin na Réunionu jsou si velmi podobné, rostou na podobných stanovištích a občas i společně. Cyathea excelsa se od druhu Cyathea borbonica liší deštníkovitou korunou (Cyathea borbonica ji má plochou). Od druhů Cyathea cooperi a Cyathea glauca se odlišuje téměř úplnou absencí plevin na vrcholu kmene a na řapících. Oproti posledně jmenovanému druhu má vyšší nároky na vlhkost, proto se s ním nesetkáváme ve vyšších nadmořských výškách kolem horní hranice lesa, ale ve středních polohách a nejčastěji v interiérech lesních porostů.
Cyathea excelsa
Cyathea excelsa
Cyathea excelsa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 9. 9. 2008 (Réunion, Bélouve), Věra Svobodová, ve dnech 21. a 22. 11. 2010 (Réunion, Forêt de Bébour a Bélouve).