Syn.: Ephedra sinaica H. Riedl
Čeleď: Ephedraceae Dum. – chvojníkovité
Ephedra pachyclada subsp. sinaica
Rozšíření: Tento taxon se vyskytuje především v horách lemujících Rudé moře. Je znám z Egypta (Sinajský poloostrov), ze Saúdské Arábie, kde roste v Hidžázu a v pohoří Asir, a dále v Jemenu. Nominátní poddruh roste v Ománu, jižním Íránu a Pákistánu.
Ekologie: Stanovištěm jsou vyprahlé kamenité horské svahy v nadmořských výškách 1750–3300 m, dobře snáší sucho i velké kolísání teplot mezi dnem a nocí, které v extrémních případech mohou klesnout až k 0 °C.
Ephedra pachyclada subsp. sinaica
Popis: Dvoudomý keř vysoký 1(–2) m, hustě větvený, větve přímé, víceméně souběžné, drobně papilnatě drsné. Listy redukovány na páry vstřícných lysých šupin. Samčí šištice mají podobu hustých úžlabních svazečků, v nich se tvoří (5–)6–8(–9) přisedlých nebo krátce stopkatých mikrosporofylů (tyčinek). Samičí šištice jsou rovněž v přisedlých nebo krátce stopkatých úžlabních svazečcích, nesou po jediném semeni, nejvnitřnější šupiny srůstají v dolní třetině, mikropyle je 2–2,5 mm dlouhé; nezralé šištice jsou vejcovité, míšek za zralosti dužnatí a zčervená.
Ephedra pachyclada subsp. sinaicaEphedra pachyclada subsp. sinaica
Ephedra pachyclada subsp. sinaica
Ephedra pachyclada subsp. sinaica
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 15. 2. 2010 (Jemen, Jabal Haráz: úpatí Jabal Shibám).