Syn.: Epidendrum pratense Rchb. f., Epidendrum radicans var. chiriquense Schltr., Epidendrum radicans var. fuscatum Rchb. f., Epidendrum rhizophorum Bateman ex Lindl.
Česká jména: postromice (Presl 1846)
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Epidendrum radicans
Rozšíření: Areálu druhu se táhne Střední Amerikou od jižního Mexika až po Panamu, zasahuje až do jihoamerické Kolumbie.
Ekologie: Roste terestricky na kamenitých a skalnatých stanovištích, v lemech vlhkých tropických lesů a křovin, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2100 m. Kvete po celý rok.
Epidendrum radicans
Popis: Vytrvalá bylina s adventivními kořeny vyrůstajícími na lodyze, která je vystoupavá až přímá, 30–150 cm dlouhá, olistěná. Listy jsou přisedlé, střídavé, dvouřadě postavené, kopinaté až eliptické, až 8 cm dlouhé a 2,5 cm široké, celokrajné, na vrcholu obvykle zaokrouhlené, někdy červeně naběhlé. Květenství je hroznovité, až 60 cm dlouhé, někdy až latnaté, 5–10květé, květy jsou velké, nápadné, resupinované, vnější i vnitřní okvětní lístky jsou asi 17 mm dlouhé a 7 mm široké, špičaté, jednobarevné, červenooranžové, pysk je 3laločný, až 11 mm dlouhý a 13 mm široký, nepravidelně dřípatý, obvykle dvoubarevný, většinou červenooranžový se středem nažloutlým, sloupek je 5–9 mm dlouhý, mírně zahnutý. Plodem je tobolka.
Záměny: Patří do příbuzenské skupiny okolo Epidendrum ibaguense, od kterého lze tento druh snadno odlišit přítomností adventivních kořenů na lodyze.
Ohrožení a ochrana: Také na tento druh z čeledi vstavačovitých se vztahuje ochrana mezinárodní obchodní úmluvy CITES.
Epidendrum radicans
Epidendrum radicans
Epidendrum radicans
Epidendrum radicans
Epidendrum radicans
Epidendrum radicans
Fotografovali Vít Grulich, dne 21. 2. 2009 (Kostarika, Arénal a Dos de Tilarán), a Jindřiška Vančurová, 20. 2. 2014 (Kostarika, Arénal) a 12. 3. 2014 (Panama, Sendero los Quetzales).