Syn.: Erigeron karvinskianum DC., Aster erigeroides (DC.) Harv., Erigeron pacayensis Greenm., Erigeron trilobus Sond., Erigeron tripartitus S. F. Blake, Felicia erigeroides DC., Felicia natalensis Sch. Bip. ex Walp., Felicia trinervia Turcz.
Česká jména: turan Karvinského (Mareček 1996)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Pochází z tropických oblastí Ameriky (od Mexika na severu přes Střední Ameriku po Venezuelu, Kolumbii a Ekvádor v Jižní Americe, Antily). Zavlečený a místy zdomácnělý v dalších tropických a subtropických oblastech světa: Evropa (Mediterán a pobřeží Anglie), Afrika (Makaronésie, tropické oblasti kontinentu, Maskarény), Austrálie, Nový Zéland, Severní Amerika (Kalifornie, Havajské ostrovy), Jižní Amerika (střední Chile).
Ekologie: Roste v lesích, na jejich okrajích, na skalních stěnách, v mokřadech, v pobřežních zónách, na narušené půdě kolem lidských sídel, kolem cest, v zídkách. Dobře prospívá ve vyšších vlhkých polohách, na plném slunci až v polostínu, na dobře propustných písčitých půdách, kyselých i alkalických. Roste ale v širokém spektru podmínek, je velmi tolerantní k chudým a suchým půdám. Je to velmi oblíbená zahradní rostlina, která má velký potenciál rozšířit se do mnoha typů přirozené vegetace. Invazivní rostlina v řadě oblastí světa (např. Havajské ostrovy a Réunion). Kvete téměř po celý rok.
Popis: Vytrvalá bylina s dřevnatým kořenem, bohatě větvená, částečně poléhavá, dorůstá výšky 50 cm, ve zvlášť vhodných podmínkách až 100 cm, obvykle tvoří husté rozlehlé trsy. Přízemní růžice listů jsou patrné jen u mladých rostlin. Listy jsou přisedlé, až 3 × 1,5 cm velké, spodní trojlaločné, směrem k vrcholu lodyhy jsou úzce vejčité, stále menší, užší a jen slabě zubaté. Povrch listů je řídce chlupatý nebo hladký. Úbory většinou po jednom, každý o průměru 1–1,5 cm. Zákrovní listeny ve třech řadách, 3–6 mm dlouhé. Trubkovité květy v disku jsou zlatožluté, jazykovité květy po obvodu (v počtu 75–100 i více) jsou bílé, vně narůžovělé, časem celé růžoví. Plodem jsou elipsoidní světle hnědé nažky s chmýrem, 1–1,5 mm dlouhé. Rostlina se také snadno šíří vegetativně z částí kořenů.
Využití: Oblíbená trvalka v teplých oblastech, používá se pro skupinovou výsadbu, do nádob samotná nebo v kombinaci s jinými květinami, k pokrytí svahů, do lemů, výsadbu do zídek, kde se pak sama šíří oddenky. Medonosná rostlina.
Fotografováno ve dnech 15. a 20. 11. 2010 (Réunion, Cirque de Salazie).