Syn.: Amblirion camschatcense (L.) Sweet, Lilium camschatcense L., Lilium camtschatcense L.
Čeleď: Liliaceae – liliovité
Rozšíření: Druh s amfipacifickým areálem rozkládajícím se od středního Japonska, jihu ruského Přímoří, Sachalinu, pobřeží Ochotského moře a Kamčatky přes Aleutské ostrovy a jižní Aljašku až po kanadskou Britskou Kolumbii a severozápadní státy USA, nejjižněji po severozápadní Oregon.
Ekologie: Roste na vlhkých stanovištích, na mokrých loukách a při březích vodních toků, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete od května do července.
Popis: Cibulnatá bylina s lodyhou přímou, 20–60(–80) cm dlouhou. Listy vyrůstají v (1–)2–3 přeslenech po 5–10, jsou kopinaté, 4–10 cm dlouhé a 0,5–2,5 cm široké. Květy vyrůstají jednotlivě nebo po několika v horní části lodyhy, jsou krátce stopkaté, odstálé až nicí, nepříjemně vonné, zvonkovité, okvětní lístky jsou podlouhle eliptické až obvejčité, 2–3 cm dlouhé, na vrcholu zahnuté, tmavě zelenohnědé až nachově hnědé, někdy i se žlutými skvrnkami, či dokonce žlutozelené; tyčinek je 6, čnělka 1, trojklaná. Plodem je tobolka.
Využití: Původní Američané cibulky této rostliny pojídali, údajně je sušili a pak přidávali například do polévek a k rybím pokrmům. V současnosti se občas objevuje i v evropských zahradách jako okrasná rostlina.
Fotografováno v květnu 2003 (Česko, Brno, kultura).