HELIANTHEMUM APENNINUM (L.) Mill. – devaterník / devätorník

Syn.: Cistus apenninus L., Helianthemum pulverulentum auct., Helianthemum masguindalii Pau, Helianthemum polifolium Mill., Helianthemum farinulentum Lacaita
Čeleď: Cistaceae Juss. – cistovité

Helianthemum apenninum

Rozšíření: Západní a jižní Evropa – severní hranice areálu prochází jižní Anglií, Belgií, západním Německem, na východě po Albánii a Řecko.

Ekologie: Skalnaté a kamenité svahy, staré lomy. Kvete od dubna do června.

Helianthemum apenninum

Popis: Nízký polokeř, nanejvýše 50 cm vysoký, na bázi dřevnatý, květonosné lodyhy vystoupavé až přímé, sterilní lodyhy rozprostřené, listy vstřícné, krátce řapíkaté, úzce eliptické až kopinaté, na okraji podvinuté, na rubu plstnaté, až 30 mm dlouhé a 8 mm široké, palisty drobné, čárkovité. Květenství 3–10květé, kališní lístky (5) nejstejně velké, 2 vnější výrazně menší než zbývající 3 vnitřní, korunní lístky bílé se žlutou skvrnou na bázi, vzácně narůžovělé. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: V Německu je druhem chráněným zákonem.

Poznámka: Druh je zejména na západě areálu velmi proměnlivý. Zatímco se zdá, že v Itálii se k němu řadí jen bělokvěté populace, ve Španělsku a Portugalsku se k tomuto druhu řadí jako další poddruhy i typy s živě žlutými květy; na druhé straně se odlišují rostliny s úzkými čárkovitými listy a zkroucenými špičkami poupat. Studium variability ale dosud nebylo ukončeno.

Helianthemum apenninum
Helianthemum apenninumHelianthemum apenninum
Helianthemum apenninum

Fotografováno dne 18. 4. 2008 (Itálie, Gargano, okolí San Marco in Lamis).