Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Endemit jihozápadního Madagaskaru, vyskytuje se na pomezí jižní části centrálního horského masivu ostrova (především v okolí národního parku Isalo) a nižších oblastí ležících východně od pobřežního města Toliara.
Ekologie: Roste v travnaté savaně, v lemech suchých lesů a křovin, často na písčitém podkladu, v nadmořských výškách zhruba od 600 do 1000 m. Kvete od srpna do prosince.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, jemně chlupatou, někdy na bázi dřevnatou. Přízemní listy záhy opadávají, jsou řapíkaté, vejčité, na bázi srdčité, na okraji nepravidelně zubaté, jemně chlupaté; lodyžní listy jsou řapíkaté, trojčetné, lístky jsou čárkovité, 1–3 cm dlouhé, chlupaté. Květy jsou axilární, vyrůstají na stopkách 1–2,5 cm dlouhých; kalíšek je velmi malý, se 6–8 listeny sotva 1 mm dlouhými; kalich je nálevkovitý, 7–8 mm dlouhý, jeho cípy jsou trojúhelníkovité; korunní lístky jsou obvejčité, 17–20 mm dlouhé, žluté, lysé, tyčinky srůstají do sloupku asi 4 mm dlouhého, čnělka je asi 5 mm dlouhá. Plodem je kulovitá tobolka, dosahující asi 5 mm v průměru.
Poznámka: Na Madagaskaru je rod Hibiscus zastoupen poměrně početně, rozlišuje se zde asi 50 druhů, z nichž je 36 endemických.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 12. 10. 2016 (Madagaskar, NP Isalo).