Syn.: Impatiens aureokermesina Gilg, Impatiens bipindensis Gilg
Čeleď: Balsaminaceae A. Richard – netýkavkovité
Rozšíření: Druh západní části rovníkové Afriky – hornaté oblasti při pobřeží Kamerunu, Rovníkové Guineje (včetně ostrova Bioko), Gabonu a Konga.
Ekologie: Roste na stinných a stále vlhkých místech, často v lesních mokřinách mezi sítěmi protékajících potůčků, příležitostně epifyticky v porostu mechů na nejnižších větvích stromů, z pahorkatin vystupuje v tropických horách do 1800 m nadmořské výšky. Chamaefyt, kvete prakticky celoročně (především ale v období dešťů a jen slabě v nejtemnějším období roku). Květy opylují obvykle strdimilové.
Popis: Lysá vytrvalá bylina s přímými nebo vystoupavými, až půl metru vysokými, masitými (ale při bázi často poněkud dřevnatějícími), střídavě olistěnými, chudě větvenými a purpurově zabarvenými lodyhami. Listy jsou tence řapíkaté, se zahroceně vejčitými nebo eliptickými, po okrajích vroubkovanými a při bázi často brvitými čepelemi. Krvavě červené květy na stopkách asi 5 cm dlouhých jsou po třech až sedmi sestaveny v úžlabních hroznech. Kalich je trojčetný, s drobnými postranními lístky, spodní sepal je až 2 cm dlouhý a bezmála 4 cm hluboký (s vřetenovitě lasturovitou zelenožlutou bází zakončenou poněkud nafouklou, asi půl centimetru dlouhou, silně ohnutou, červenou ostruhou). Pětičetná koruna je rovněž temně červená, s vexillem (dorsálním lístkem) přilbicovitým a až 2 cm dlouhým; čtyři postranní lístky jsou téměř stejně dlouhé, úzké a v protilehlých párech srostlé v křidélka, hluboce rozčísnutá ve dva tenké laloky. Tyčinky srůstají s čnělkou v zakřiveném sloupku. Tobolka je lineární až úzce vřetenovitá, s příznačnými smršťujícími se chlopněmi, vystřelujícími semena.
Fotografováno ve dnech 31. 10. 2019 a 22. 1. 2020 (Česko, Botanická zahrada hlavního města Prahy, skleník Fata Morgana).