Když jsem viděl poprvé v životě vitální populaci opuncií na pálavském Děvíně, naštval jsem se. Tyto exotické rostliny rozhodně do naší přírody nepatří, natož pak do přírodní rezervace. Nechápal jsem, proč je správa chráněného území okamžitě neodstranila. Podobné pocity jsem měl i v Praze-Chuchli, tedy také v tamní rezervaci. Jenže zcela jinak vnímám neobvyklou kaktusovou zahrádku na svahu nad dálnicí D11 u Mochova (okres Praha-východ). Na tomto kousku báječné exotiky nad halasným asfaltovým peklem rozhodně nic špatného není, naopak, je to senzační a naprosto kouzelné!
Výsadby kolem našich dálnic přílišnou pestrostí zrovna nehýří, vzpomenu-li si na bezprostřední okolí dálnic třeba ve francouzském regionu Provence, musím se leda tak zamračit. Nejspíš tohle došlo i kaktusářům ze středočeských Čelákovic, kteří se už v roce 1991 odhodlali jeden ze svahů nad rušnou dálnicí z Prahy do Hradce Králové ozvláštnit výsadbou stovek kusů kaktusů z rodu Opuntia (především Opuntia fragilis, Opuntia phaeacantha, Opuntia polyacantha), ale i sukulentů z rodů Petrosedum (např. Petrosedum reflexum), Phedimus (Phedimus hybridus) či Jovibarba (Jovibarba globifera).
Původní sediment byl při výstavbě dálnice stržen, vznikl tak zářez bez ornice s výrazně jižní orientací. Vegetaci ve svahu dominuje leda tak růže šípková (Rosa canina), temeno svahu bylo ještě osázeno hustou řadou borovice černé (Pinus nigra) – žádná sláva. O zbytek se však postarali kaktusáři. Dnes jsme viděli nad hlučnou a nevzhlednou dálnicí u Mochova nádhernou sukulentní zahrádku plnou pestrých květů opuncií i rozchodníků. Byl to neobyčejný zážitek, který mě ohromně potěšil a vůbec nehodlám meditovat nad tím, jestli se třeba náhodou tady neděje vůči naší přírodě něco špatného. Tento kousek dálničního svahu osázený exotickou sukulentní květenou jistě neohrožuje sousední původní biotopy – ostatně, těch v blízkém okolí ani mnoho nezůstalo.
Sami kaktusáři říkají, že tato lokalita poskytuje studijní prostředí mnohým návštěvám, svahem se prošla už spousta významných českých i zahraničních pěstitelů. Může to být velmi dobrá zkušenost s introdukcí těchto rostlin do volné krajiny střední Evropy, připomeňme si, že naši předkové podobné pokusy činívali také (co jiného je třeba Bukovina).
Fotografováno dne 7. 6. 2020.