Syn.: Bryophyllum fedtschenkoi (Raym.-Hamet et H. Perrier) C. Y. Cheng
Česká jména: kolopojka (Presl 1846)
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, vyskytuje se na jihu provincie Fianarantsoa. Pěstuje se jako okrasná rostlina v mnoha jiných tropických a subtropických zemích, občas i zplaňuje (ostrovy Indického oceánu, Indie, Mexiko, azorský ostrov Santa Maria).
Ekologie: Roste na suchých a výslunných kamenitých stanovištích a skalách, do nadmořské výšky kolem 1000 m.
Popis: Sukulentní víceletá lysá rostlina, vytváří keříky vysoké do 50 cm. Lodyhy jsou zpočátku poléhavé, snadno zakořeňují, později jsou až přímé, často mají purpurový nádech. Dužnaté listy jsou na velmi krátkých řapících nahloučené na koncích lodyh. Jsou dlouhé 1–5 cm, mají obvejčitý nebo okrouhlý tvar s klínovitou bází a obloučkovým lemem v horní části, jsou pokryté voskovým povlakem. Mladé listy mají světle modrozelenou barvu s purpurově zvýrazněným lemem, na prudkém slunci listy získají šedě purpurový nádech. Květenství je řídký chocholík na stonku dlouhém 20–30 cm, květy jsou nicí, kališní trubka s trojúhelníkovitými cípy je dlouhá až 1,5 cm. Koruna je úzce zvonkovitá, korunní trubka s obvejčitými cípy je až 2 cm dlouhá, má oranžově červenou barvu. Tyčinky jsou založené ve středu korunní trubky, horní mírně vyčnívají ven, prašníky mají délku asi 1 mm. Semena jsou velmi drobná.
Využití: Pěstuje se jako zajímavý sukulent, který není nijak mimořádně náročný. Dá se rozmnožovat vrcholovými a listovými řízky nebo propagulemi vytvářejícími se na okrajích listů.
Poznámka: Druhové jméno odkazuje na ruského botanika Borise Alexejeviče Fedčenka (1872–1947), kurátora botanické zahrady v Petrohradě.
Fotografováno od 16. do 18. 11. 2010 (Réunion, Cirque de Mafate).