KALANCHOE INTEGRIFOLIA Baker – kolopojka

Syn.: Kalanchoe heckelii Raym.-Hamet et H. Perrier
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité

Kalanchoe integrifolia

Rozšíření: Endemit Madagaskaru, roste jen v několika horských skupinách ve střední části ostrova v provinciích Antananarivo a Fianarantsoa.

Ekologie: Stanovištěm jsou skalní terásky a štěrbiny budovaných starými vyvřelými horninami, v nadmořské výšce 1200–2500 m.

Kalanchoe integrifolia

Popis: Bohatě větvený sukulentní polokeř vysoký 50–100 cm; větvičky jsou až 2 cm silné. Listy bývají nahloučené na vrcholu zkrácených větviček, jsou střídavé, přisedlé, obvejčité až kopisťovité, 3–11 cm dlouhé, šedě ojíněné, lysé, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené. Květenství je hustá, 2–5 cm dlouhá lata na 8–25 cm dlouhé stopce, postranní větve jsou složené z vidlanů; květní stopky jsou 2,5–6 mm dlouhé; květy jsou 4četné; kališní lístky jsou žláznaté, na bázi krátce srostlé, cípy jsou trojúhelníkovité, 1,2–3,5 mm dlouhé; koruna je zvonkovitá, bílá, žlutavá, růžová nebo načervenalá, s 2,5–5 mm dlouhou trubkou a rozestálými až nazpět ohrnutými, obkopinatými, 3,2–6 mm dlouhými cípy; tyčinek je 8, přirostlých nad polovinou délky korunní trubky; plodolisty jsou 4, volné. Plodem je souplodí měchýřků 3,5–5,5 mm dlouhých.

Využití: Občas se pěstuje ve specializovaných sbírkách sukulentů.

Kalanchoe integrifolia
Kalanchoe integrifolia
Kalanchoe integrifolia

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andringitra).