Syn.: Antirrhinum repens L., Antirrhinum monspessulanum L., Antirrhinum striatum Lam., Linaria monspessulana (L.) Mill., Linaria striata DC., Linaria blanca Pau
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité
Linaria repens
Rozšíření: Těžištěm výskytu je jihozápadní Evropa, od severního Španělska po severozápadní Itálii, severní hranice areálu prochází severozápadním Německem. Druh je u nás pouze zavlečený, zaznamenán byl v Novém Boru a Brně. Zavlečen je například i na Britských ostrovech.
Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých stanovištích, okrajích cest a silnic, na nejrůznějších podkladech, od mořského pobřeží do 2300 m n. m. Druh kvete v červenci a srpnu.
Linaria repens
Popis: Vytrvalé byliny s plazivým oddenkem. Lodyha přímá, až 120 cm vysoká, v horní části větvená. Dolní listy přeslenité, horní střídavé, čárkovité až čárkovité obkopinaté, 15–40 mm dlouhé, 1,0–2,5 mm široké, na vrcholu špičaté. Květenství dlouhý vrcholový nežláznatý hrozen, v květu hustý, po odkvětu prodloužený. Květní stopky stejně dlouhé jako listeny. Kalich 2–3 mm dlouhý, kališní cípy úzce kopinaté, koruna 8–15 mm dlouhá, bílá nebo bledě fialová, tmavě fialově žilkovaná, příčný val dolního pysku žlutý nebo bílý, ostruha rovná, 3–5 mm dlouhá. Plodem je 3–4 mm dlouhá tobolka.
Linaria repensLinaria repens
Linaria repens
Fotografováno dne 16. 8. 2009 (Francie, Parc Naturel Régional des Volcans d’Auvergne, Puy de Dôme).