Čeleď: Linaceae S. F. Gray – lnovité
Rozšíření: Jižní a střední Evropa – od střední Itálie a Balkánského poloostrova přes Panonskou nížinu po Ukrajinu, Krym a střední Turecko. V areálu je rozlišováno asi osm poddruhů.
U nás se vyskytuje roztroušeně na jižní Moravě jen nominátní poddruh (na našich snímcích), dosahuje zde severozápadní hranice areálu; na jižním Slovensku se objevuje vzácně poddruh Linum hirsutum subsp. glabrescens.
Ekologie: Roste na výslunných svazích, opuštěných pastvinách a ve vinohradech, v lesostepích, v pásmu nížin až pahorkatin. Kvete od června do začátku srpna.
Popis: Vytrvalá bylina, 25–60 cm vysoká, lodyha je vystoupavá až přímá, u nominátního poddruhu po celé délce hustě chlupatá (u subsp. glabrescens je lodyha v dolní polovině lysá či olysalá). Listy jsou střídavé, dolní obvejčité, horní kopinaté, u nominátního poddruhu 5žilné (u subsp. glabrescens 3žilné). Květenstvím je 20–40květý vidlan, květy jsou nápadně velké, kališní lístky kopinaté až úzce vejčité, 8—12 mm dlouhé, po obou stranách přitiskle chlupaté, korunní lístky jsou obvejčité, na vrcholu zaokrouhlené, světle modré. Plodem je kulovitá tobolka.
Ohrožení a ochrana: Len chlupatý patří k silně ohroženým druhům naší květeny (C2t), zákon jej chrání v kategorii kriticky ohrožených (§1). Na Slovensku je z hlediska ohrožení řazen k druhům potenciálně ohroženým, i zde je chráněn zákonem (NT/§).
Fotografováno dne 8. 8. 2004 (Česko, Morava, Dunajovické kopce).