Syn.: Dortmanna siphilitica (L.) Kuntze, Lobelia densiflora Rennie, Lobelia siphilitica var. alba G. Don et W. H. Baxter, Lobelia siphilitica var. candida Alph. Wood, Lobelia siphilitica var. ludoviciana A. DC., Lobelia siphilitica var. rosea N. Coleman, Rapuntium siphiliticum (L.) Mill.
Česká jména: chylan čemový (Presl 1846), lobelka (Mareček 1997)
Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité
Rozšíření: Druh východní části Severní Ameriky, na severu zasahuje až do jihovýchodní Kanady, na jihu až do Louisiany. Chybí však na Floridě, méně častý je i ve státech s ní sousedících, na západě jeho areál zasahuje až do Nebrasky, Colorada a Oklahomy.
Ekologie: Roste na vlhkých až mokrých stanovištích, objevuje se v mokřadech a bažinách, na prameništích, při březích vodních toků a nádrží, v příkopech kolem cest. Kvete od července do října.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 50–150 cm dlouhou, jednoduchou, obvykle lysou, někdy na hranách řídce a krátce chlupatou. Listy jsou střídavé, přisedlé, podlouhle eliptické až úzce vejčité, 8–12 cm dlouhé, na bázi klínovité, po okraji drobně vroubkované až zubaté, na vrcholu špičaté, přitiskle chlupaté. Květenství je terminální, hroznovité, 10–50 cm dlouhé, listeny jsou listům podobné, kopinaté, až 5 cm dlouhé; kalich je zvonkovitý, s malými ouškatými přívěsky, kališních cípů je 5, jsou kopinaté, až 12 mm dlouhé, štětinatě chlupaté; koruna je 15–30 mm dlouhá, světle modrá, někdy i bílá, 2pyská, horní pysk je 2laločný, dolní je 3laločný. Plody jsou tobolky.
Využití: Dokonce i druhové jméno této rostliny naznačuje, že dříve bývala používána v medicíně, používal se její kořen. Jako okrasná trvalka se vysazuje do vlhkých partií zahrad a blízkosti zahradních jezírek.
Fotografováno dne 26. 7. 2018 (Německo, Berlín, Botanischer Garten und Botanisches Museum Berlin).