LUDWIGIA OCTOVALVIS (Jacq.) P. H. Raven – zakucelka / ludvigia

Syn.: Oenothera octovalvis Jacq., Jussiaea suffruticosa L., Epilobium fruticosum Lour., Jussiaea venosa C. Presl, Jussiaea octovalvis (Jacq.) Sw.
Česká jména: zakucelka, ludvigie (Mareček 1997)
Slovenská jména: ludvigia (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité
Ludwigia octovalvis
Rozšíření: Pantropický druh. Vyskytuje se v západní, střední i jižní Africe, na Madagaskaru a Maskarénách, v jižní Číně a na Tchaj-wanu, Indii a na Sri Lance, Indočíně i Indonésii, Austrálii a v Tichomoří, na jihu Severní Ameriky, ve Střední a Jižní Americe (po severní Chile a Argentinu).
Ekologie: Roste na vlhkých stanovištích, v příkopech, na okrajích vodních nádrží a toků, v bažinách, od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2200 m. Kvete v podstatě celoročně.
Ludwigia octovalvis
Popis: Vytrvalá bylina, lodyha je 1–2(–4) m dlouhá, bohatě větvená, načervenalá, spodní část lodyhy je dřevnatějící. Celá rostlina je jemně chlupatá, listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, celokrajné, podlouhlé až úzce vejčité, zašpičatělé, na okraji zprohýbané, 1–6 cm dlouhé, 0,1–3 cm široké. Květy jednotlivé v paždí listů, čtyřčetné, průměr květů 1,5–3 cm. Kališní lístky vejčité, načervenalé, korunní lístky okrouhlé, se zúženou bází, žluté. Plodem je čtyřhranná tobolka, až 2 cm dlouhá, nepravidelně pukající, s mnoha drobnými vejčitými semeny.
Využití: V lidovém léčitelství na uklidnění, při bolestech hlavy, průjmu, kašli, na zánětlivá kožní onemocnění. Farmakologie využívá výtažky k léčbě popálenin a zánětů.
Ludwigia octovalvis
Ludwigia octovalvis
Fotografováno dne 17. 11. 2010 (Réunion, Hell-Bourg).