Syn.: Juncodes boliviense (Buchenau) Kuntze, Juncodes macusaniense (Steud. ex Buchenau) Kuntze, Juncodes peruvianum (Desv.) Kuntze, Juncodes racemosum (Desv.) Kuntze, Juncoides macusaniensis (Steud. ex Buchenau) Kuntze, Juncoides racemosa (Desv.) Kuntze, Juncoides racemosum (Desv.) Macloskie, Luzula humilis Buchenau, Luzula macusaniensis Steud. ex Buchenau, Luzula spicata var. interrupta E. Mey.
Čeleď: Juncaceae Juss. – sítinovité
Rozšíření: Areál tvoří ostrůvky ve vysokohoří Střední a Jižní Ameriky od středního Mexika do Guatemaly a od Venezuely po chilsko-argentinské pomezí.
Ekologie: Provází travnaté světliny v horských lesích a vegetaci páramo nad horní lesní hranicí. Lokality leží v nadmořských výškách 2900–4700 m.
Popis: Vytrvalá trsnatá trávovitá rostlina vysoká 5–45 cm, s přímými lodyhami. Listy jsou ploché, 5–25 cm dlouhé a 1–4 mm široké, alespoň v mládí na okraji s dlouhými chlupy. Květenství je hroznovitě stažené (jde o strbouly vzniklé zkrácením kruželů); strbouly jsou 0,5–1,5 cm dlouhé a 0,3–1 cm široké; pod nejdolejším strboulem je listen až 5 cm dlouhý; květy mají nestejné, tmavohnědé nebo bělavé okvětní lístky, vnější jsou 2,5–4 mm, vnitřní 2–3,5 mm dlouhé; tyčinky jsou obvykle 3, méně často je jich 6; semeník je svrchní. Plodem je elipsoidní až vejcovitá tobolka 1,5–2 mm dlouhá, kaštanově hnědá.
Poznámka: Vzhledem dosti připomíná cirkumpolární a arktoalpínský druh Luzula spicata, který roste i u nás v Krkonoších.
Fotografoval Mário Duchoň, ve dnech 1. a 2. 3. 2014 (Ekvádor, Parque nacional El Cajas).